You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Miszmasz, czyli styl eklektyczny

Miszmasz, czyli styl eklektyczny

CED'OR ⭐️

Stylów, w których możesz zaaranżować swoją łazienkę, jest wiele. Jeśli nie możesz się zdecydować i każdy wydaje Ci się kuszący, wybierz… styl eklektyczny! Wnętrza o takim wykończeniu czerpią z różnych innych stylów, a tym samym tworzą coś zupełnie nowego. Nie wystarczy jednak zebrać dowolnych, charakterystycznych elementów z łazienek stworzonych w innej stylistyce. Takie wnętrza będą wyglądały na nieprzemyślane. Styl eklektyczny polega na umiejętnym czerpaniu z pozostałych nurtów i stworzenia z nich spójnej całości. Dzięki temu tylko na pozór będą wyglądały na nieokiełznany miszmasz.

Ściany w stylu eklektycznym

Zapomnij o minimalistycznych kolorach na ścianach. Wnętrza w stylu eklektycznym łączą ze sobą przeróżne kolory i faktury. Na jednej ścianie wzorzysta fototapeta z motywem geometrycznym lub roślinnych, na drugiej ciemne kafelki kontrastujące do pozostałych dwóch ścian. W tego typu łazience doskonale będą pasowały także panele ścienne lub drewniane płytki heksagonowe. Aby wszystko wyglądało przemyślanie, pamiętaj, żeby najpierw wybrać kolor dominujący, do którego będziesz dobierać pozostałe elementy.

Jaką posadzkę wybrać do łazienki w stylu eklektycznym?

Jeśli stawiasz na ozdobne ściany w łazience, na podłodze najlepiej sprawdzą się jednolite materiały. Dobrym wyborem będą np. białe lub czarne kafelki. W ten sposób unikniesz chaosu, który wbrew pozorom nie jest mile widziany w stylu eklektycznym. Jednolite kafle nie muszą oznaczać nudy! Wystarczy wybrać te w kształcie heksagonu lub zwykłe prostokąty ułożyć w jodełkę. Innym sposobem na osiągniecie eklektycznego efektu w łazience, jest dopasowanie do nowoczesnych ścian rustykalnej podłogi. Mowa tu o drewnianej podłodze lub panelach imitujących tego typu powierzchnie. Możesz także zdecydować się na surową podłogę z betonu architektonicznego.

Wyposażenie eklektycznej łazienki

W stylu eklektycznym dobrze jest dodać nieco elementów retro. Do łazienki można je wprowadzić przy pomocy wyposażenia. Wolnostojąca wanna ze zdobieniami, krany i armatura w stylu retro, lustro w ozdobnej ramie, czy umywalka na nodze będą świetnym uzupełnieniem łazienki. Wyglądają bardzo oryginalnie w połączeniu z innymi nowoczesnymi dodatkami. Jeśli natomiast stawiasz na rustykalne ściany i podłogę, zdecyduj się na wyposażenie łazienki w minimalistycznym wydaniu.

Od ogółu do szczegółu

Dodatki w łazience w stylu eklektycznym robią ogromną robotę. W dużej mierze to właśnie one dają efekt “miszmaszu”. Idealnie będą pasowały wszelkiego rodzaju nietuzinkowe ozdoby takie jak świeczniki, wazony, masywne donice do roślin oraz figurki. Wybierz je w takich kolorach, aby kontrastowały z kolorem przewodnim wnętrza. W ciemnych łazienkach najlepiej sprawdzą się białe, srebrne lub złote dodatki. Nie zapomnij o ozdobach ściennych. Możesz np. powiesić nowoczesne grafiki lub zdjęcia w starych ramkach. Równie oryginalnie będą wyglądały stare fotografie lub obrazy. We wnętrzach w stylu eklektycznym często królują rośliny. Będą wyglądały efektownie także w łazience. Pamiętaj jednak, że muszą to być gatunki, które wytrzymają w takich warunkach.

Styl eklektyczny skradł serca wielu architektom i projektantom, ze względu na jego plastyczność i oryginalność. Można go ugryźć na wiele sposobów, a każdy z nich oferuje nietuzinkowe wnętrze. To idealny nurt dla miłośników niebanalnych i przytulnych wnętrz z duszą.