You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
ABC aranżacji łazienki dla seniora

ABC aranżacji łazienki dla seniora

CED'OR ⭐️

Kiedy jesteśmy młodzi, zależy nam na tym, żeby łazienka była schludnie i ładnie zaaranżowana. W końcu spędzamy tam całkiem sporo czasu. Jednak dla osób starszych ta cecha nie jest aż tak ważna, jak komfort korzystania z łazienki. Czynności takie, jak wchodzenie pod prysznic, czy wstawanie z toalety, stają się problematyczne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie wnętrza. W tym artykule podpowiemy Ci, co warto wziąć pod uwagę, adaptując łazienkę dla seniora.

Jaką toaletę i zlew wybrać dla seniora?

Jednym z problemów, z którymi mogą zmagać się w łazience osoby starsze, jest zbyt niska toaleta. Jeśli muszla jest nisko osadzona wstawanie, będzie dla seniora męczące. Warto więc znaleźć sedes, który jest wysoki, a więc nie trzeba, mocno uginać nóg siadając, ani wkładać dużo siły w podnoszenie się. Podobnie w przypadku zlewu —  powinien być wysoki, aby senior nie musiał nisko zginać się, aby np. przemyć twarz.

Prysznic bez brodzika

Największym utrudnieniem w korzystaniu z łazienki przez osoby starsze jest wchodzenie pod prysznic, który ma wysoki brodzik. Dla seniorów, którzy często są schorowani, podniesienie wysoko nogi, aby zrobić krok, jest po prostu uciążliwe. Mało tego, wychodząc lub wchodząc pod taki prysznic, nie trudno o przewrócenie. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie prysznica bez brodzika, czyli kabiny typu walk in. Gwarantuje to ogromną wygodę, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Natomiast jeśli chodzi o armaturę, warto wybrać taką, która jest prosta w obsłudze.


Posadzka antypoślizgowa

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym nietrudno o wypadek. Mokra i śliska podłoga to spore niebezpieczeństwo dla osób starszych. W trosce o ich bezpieczeństwo warto położyć płytki antypoślizgowe. Takie kafelki oznaczone są literą R oraz cyfrą. Im wyższa wartość, tym lepsze właściwości antypoślizgowe. Alternatywą dla nich jest posadzka epoksydowa, czyli taka, która wykonana jest z żywicy. Koniecznie pamiętaj o tym, żeby znajdowały się w niej domieszki, czyli tzw. posypka. To właśnie one minimalizują ryzyko upadku przez poślizgnięcie się.

Udogodnienia w łazience dla seniora


Jeśli osoba starsza jest schorowana, warto zamontować pod prysznicem krzesełko. Dzięki temu senior może wygodnie siedzieć i jednocześnie się myć. Pozwala to zminimalizować ryzyko przewrócenia się lub poślizgnięcia. To także świetne rozwiązanie jeśli wymaga on pomocy przy myciu. Ułatwia to opiekunowi dokładne umycie osoby starszej bez konieczności kładzenia jej w wannie. Aby seniorom jeszcze wygodniej korzystało się z łazienki, warto w niej zamontować specjalne uchwyty. Przydadzą się szczególnie koło toalety, aby łatwiej się im wstawało, a także na ścianie koło wanny jeśli ta znajduje się w pomieszczeniu.

Powierzchnie łatwe w utrzymaniu

Ostatnią poradą w temacie aranżowania łazienki dla osoby starszej jest to, aby wybierać powierzchnie oraz sprzęty, które są łatwe w utrzymaniu. Nie warto więc kierować się estetyką wnętrza i wybierać np. drewniane podłogi i blaty. Senior raczej nie będzie miał siły ani ochoty, aby regularnie pamiętać o ich zaimpregnowaniu. Podobnie w przypadku podłogi czy ścian —  unikaj materiałów, które łatwo się brudzą, a trudno jest je wyczyścić.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat projektowania łazienki dla seniorów (lub osób niepełnosprawnych) zapraszamy do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu.