You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Łazienka bez barier – jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej lub seniora?

Łazienka bez barier – jak zaprojektować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej lub seniora?

CED'OR ⭐️

Zaprojektowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej lub seniora to nie lada wyzwanie. Podczas planowania remontu, głównym priorytetem jest funkcjonalność i bezpieczeństwo osób z niej korzystających. Szacuje się, że w Polsce problemy z poruszaniem się posiada aż 14% społeczeństwa. Jak widać jest to dość liczna grupa, a jej potrzeby nie powinny być bagatelizowane.

Żródło: pinterest


Projektowanie łazienki dla osoby, która ma ograniczoną sprawność pozwala na 100% personalizację i dopasowanie projektu pod indywidualne potrzeby. Jednak są pewne reguły, które są dosyć uniwersalne i powinny pomóc każdemu, kto stoi przed tym ciężkim zadaniem.

Funkcjonalność to podstawa

Przede wszystkim warto umieścić łazienkę na parterze, w miejscu, które jest łatwo dostępne dla każdego. Drzwi powinny mieć minimalną szerokość 90 cm, warto zrezygnować z progu - ułatwi to poruszanie się osób starszych i na wózku.
Przed zamontowaniem i rozplanowaniem sanitariów, takich jak WC lub prysznic, warto przetestować powierzchnię pod kontem możliwości manewrowania po niej.

Żródło: pinterest

Osoba, która porusza się na wózku inwalidzkim, będzie potrzebować znacznie więcej przestrzeni niż osoba, która używa kul.
Szacuje się, że minimalna powierzchnia manewrowa dla osoby na wózku wynosi 150x150 cm.
Odpowiednie rozmieszczenie sanitariów to gwarancja komfortowego korzystania z łazienki. Należy pamiętać, że wszystko powinno być tak umiejscowione, aby było w zasięgu rąk osoby niepełnosprawnej. Zlew oraz toaleta powinna znajdować się na wysokości dopasowanej do osoby, która cierpi na ograniczenia ruchowe.

Wanna czy prysznic?

Przy projektowaniu łazienki dla seniora lub osoby niepełnosprawnej, wszyscy stają przed ciężkim wyborem- wanna czy prysznic?
Prysznic umożliwia nam łatwe wchodzenie i wychodzenie z niego, co jest świetnym
rozwiązaniem dla osób, które cierpią na choroby stawów oraz posiadają problem z kończynami dolnymi. To również dobre rozwiązanie, gdy powierzchnia łazienki jest dosyć ograniczona.

Żródło: pinterest

Na rynku istnieje wiele siedzisk, które można zamontować pod prysznicem - to przydatne narzędzie w przypadku osób, które nie mogą lub nie są w stanie długo stać samodzielnie. Wiele osób niepełnosprawnych decyduje się na prysznic z odpływem podłogowym, do którego bez problemu można wjechać wózkiem inwalidzkim.
Z myślą o osobach z ograniczoną swobodą ruchów projektanci stworzyli specjalną wannę z otwieranymi drzwiczkami. Umożliwia ona łatwe wychodzenie, niewymagające podnoszenia nóg. Posiada ona również wbudowane siedzisko.

Bezpieczna powierzchnia to podstawa

Istotnym elementem bezpieczeństwa jest zapewnienie powierzchni antypoślizgowych w całej łazience. Pod prysznicem lub w wannie można zamontować specjalistyczne maty antypoślizgowe, które zmniejszają ryzyko niefortunnego upadku. Decydując się na wybór kafli w łazience, warto
poszukać tych, które nawet gdy będą mokre, zapewnią bezpieczeństwo.

Żródło: pinterest

Ważnym elementem wystroju każdej łazienki dla seniora lub osoby niepełnosprawnej są uchwyty i poręcze, które pozwalają na bezpieczne poruszanie się i korzystanie z urządzeń. Aby mogły spełniać swoje zadanie, muszą być zawieszone na odpowiednich wysokościach, po uzgodnieniach z osobą, która będzie z nich korzystać.
Na rynku można znaleźć wiele akcesoriów, które mają ułatwić życie osób z niepełnosprawnością. Ich wybór jest bardzo szeroki, ale przed zdecydowaniem się na zakup warto zapoznać się z opiniami, aby mieć pewność, że są one bezpieczne i pozwolą na zaspokojenie potrzeb.