You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Szara neutralność - jak urządzić łazienkę w szarościach?

Szara neutralność - jak urządzić łazienkę w szarościach?

CED'OR ⭐️

Szary to jeden z tych kolorów, który pasuje do każdego wnętrza - boho, eklektycznego, minimalistycznego, vintage, skandynawskiego czy industrialnego. Jest uniwersalny, neutralny, stanowi doskonałe tło dla ozdobnych mebli, ale też podkreśla proste, minimalistyczne formy. Jeśli jesteś fanem neutralnych, łatwych w aranżacji wnętrz, wybierz szarość jako kolor bazowy - małym nakładem pracy zaaranżujesz piękne pomieszczenie.

Aspekt... psychologiczny

Według psychologii kolorów, szary to neutralnie emocjonalny kolor. Wprowadza  w stan zrównoważenia emocjonalnego, sprawia, że stajemy się bardziej niezależni i spokojni - jednak użyty w nadmiarze może przytłaczać i pogarszać nastrój, dlatego warto dodać do niego nieco koloru żeby "ożywić" pomieszczenie. Szary paruje się z każdym kolorem, dlatego dzięki zastosowaniu go we wnętrzu możemy eksperymentować - i to jak! Nie bez powodu szary został ochrzczonym nowym, najbardziej klasycznym kolorem w aranżacji wnętrz, podobnie jak kiedyś czerń czy biel. Bo czym innym jest szarość, jak połączeniem czerni i bieli?

Ciepło czy zimno?

Szary z założenia jest spokojną, neutralną barwą, ale dzięki możliwości zmiany nasycenia koloru, możemy dowolnie dostosowywać szare tony do obranego przez nas kierunku aranżacji łazienki. Szary może być ciepłym, przytulnym kolorem, ale równie dobrze może być chłodną bazą, stworzoną do loftowych wnętrz. Jeśli zależy nam na ciepłej, przytulnej, ponadczasowej łazience, w której łatwo dokonać zmian, wybierzmy ciepły odcień szarości. Jeśli chcecie oryginalnej, chłodnej, wyszukanej łazienki, postawcie na szarości w odcieniu grafitu.

Szary nie znaczy nudny

Szare łazienki nie muszą, a nawet nie powinny być nudne. Neutralny kolor bazowy sprawia, że naprawdę możemy zaszaleć z aranżacją łazienki. Miedziane albo betonowe umywalki będą stanowiły funkcjonalny dodatek, od którego nie będziemy mogli odwrócić wzroku, podobnie jak od miedzianego natrysku czy miedzianej baterii. Drewno na tle szarości doda w łazience naturalnego sznytu, zwłaszcza w towarzystwie zielonych roślin. Szarość, drewno, zieleń to trio doskonałe. Żeby ożywić pomieszczenie, możemy w pełni wykorzystać... ściany. Plakaty w kolorowych ramkach, rodzinne zdjęcia, funkcjonalne, lecz ozdobne półki będą doskonale prezentować się na szarym tle.

Kafle, panele czy mozaika?

Z teorii przechodzimy do praktyki -  szara farba czy szare kafle? Szare kafle, które pokryją całą łazienkę to zawsze dobry ale i kosztowny wybór. Obecnie na rynku dostępne są farby przeznaczone do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, takiej jak łazienka. To możliwie najtańsza opcja, dzięki której możemy nieco "podkręcić" aranżacje, poprzez zastosowanie wymyślnych, oryginalnych kafli w miejscach, które najczęściej mają styczność z wodą (strefa wodna, toaleta, umywalka).  A jeśli chodzi  o wymyślne kafle... mozaiki będą najlepszym możliwym wyborem. Monochromatyczne, kolorowe, o różnych wielkościach, wzorzyste, gładkie, fakturowane, kształtne, brokatowe - do wyboru, do koloru!

Jak już wspominaliśmy, szarość lubi się z drewnem, dlatego warto postawić na panele na podłodze, albo i na ścianach!  Jak wybrać drewno, aby cieszyć się jego pięknym wyglądem wspominaliśmy w tym artykule. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do drewna na podłodze, warto zainwestować w drewniane meble w łazience, z pewnością ocieplą one pomieszczenie i nadadzą pomieszczeniu niepowtarzalnego, przytulnego klimatu.