You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Niczym w saunie - łazienka w drewnie

Niczym w saunie - łazienka w drewnie

CED'OR ⭐️

Drewno w łazience pojawia się na ścianach, podłogach, w dodatkach, a nawet umywalkach. Ponadczasowy materiał wpasuje się w każdy styl aranżacji w łazience. W skandynawski, minimalistyczny, nowoczesny, a nawet surowy - industrialny. Pokochają je tradycjonaliści, zwolennikom eklektyzmu spodobają się połączenia drewna z gresem czy marmurem. Jak zaprojektować łazienkę w drewnie i jakie jego rodzaje sprawdzą się najlepiej?

Jak w saunie

W łazience panują specyficzne warunki - temperatura w ciągu dnia jest bardzo zmienna, w trakcie kąpieli robi się parno, godzinę po jest już chłodno. Wysoka wilgoć nie wpływa dobrze na strukturę drewna. Można by pokusić się o stwierdzenie, że decydowanie się na położenie drewna w pomieszczeniu takim, jakim jest łazienka jest ryzykowne i nieopłacalne.

Jak to się dzieje, że sauny fińskie, drewniane altany, ławki i tarasy, które przez lata są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, duże różnice temperatur, skrajnie różną wilgotność potrafią nienagannie prezentować się przez lata?

Kluczem jest... odpowiednia impregnacja i dobór drewna. Drewno, które nada się do wyłożenia w łazience to:

  • drewno egzotyczne: teak, jatobe, cedr, doussie, marbau, iroko, lapacho, badi i wenge, klon kanadyjski, brzoza fińska/kanadyjska, buk, daglezja, olcha, czereśnia, orzech włoski,
  • drewno polskie:  dąb, wiąz, jesion, buk i modrzew

Jeśli już wybraliśmy właściwy rodzaj drewna, drugim, bardzo ważnym krokiem, o ile nie najważniejszym jest...

Impregnacja

Czyli nasycanie materiałów roztworami żywic, rozpuszczonego wosku i innymi substancjami chemicznymi. Proces ma wzmocnić i zabezpieczyć podłoże lub materiał przed szkodliwym działaniem wilgoci, pleśni i owadów. Olejowanie, lakierowanie, woskowanie czy bejcowanie pomoże zabezpieczyć drewno przed niszczeniem.  Najczęstszym sposobem impregnacji jest właśnie wspomniane olejowanie, kilka warstw oleju pomaga wyeliminować pochłanianie wilgoci w łazience, jednak trzeba je powtarzać minimum dwa razy do roku. Olejowanie pozostawia lekką, matową powłokę, która podkreśla naturalność drewna.

Drugim, równie popularnym i skutecznym  sposobem impregnacji jest woskowanie, je również trzeba powtarzać minimum dwa razy w roku. Lakierowanie pozostawia błyszczącą, twardą powierzchnię zabezpieczającą, więc zanim polakierujemy drewno należy się dokładnie zastanowić, czy jest to efekt jaki chcemy uzyskać.

Wersja budżetowa

Drewno to piękny, szlachetny, naturalny materiał, jednak nie należy do najtańszych surowców. Jak wykorzystać drewno w łazience, jednocześnie nie wydając fortuny?

Rozwiązaniem jest panel drewnopodobny z płyty MDF! Odpowiednio zaimpregnowany jest trwałym i odpornym materiałem, stanowi dodatkową izolację termiczną, blokuje dźwięki wydostające się z pomieszczenia. Panele drewnopodobne można spotkać już w tak wysokiej jakości, że są łudząco podobne do tych z prawdziwego drewna. Jedna uwaga - MDF nie powinien być umieszczany w strefie wodnej. Za to panele z PCV mogą być umieszczone w całej łazience, a ich położenie będzie nawet dwukrotnie tańsze niż wyłożenie glazury.