You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
KROK PO KROKU: instalacja odpływu liniowego

KROK PO KROKU: instalacja odpływu liniowego

CED'OR ⭐️

Część z nas marzy o nowoczesnej łazience z odwodnieniem liniowym, jednak mity, które obrosły wokół instalacji odpływu liniowego skutecznie odwodzą od decyzji o montażu wymarzonej strefy wodnej. Instalacja odpływu liniowego wcale nie jest skomplikowana - w dzisiejszym artykule tłumaczymy krok po kroku, jak powinna wyglądać instalacja odpływu liniowego!

Podstawa podstaw

To podłoga! Przy instalacji odpływu liniowego, najlepiej, żeby podłoga była jeszcze przed wylewką - w miejscu, w którym ma znajdować się odpływ liniowy, należy wykuć miejsce na odpływ o głębokości dostosowanej do głębokości odpływu. Po wykonaniu tego zadania, można zabrać się za wylewkę, pamiętając przy tym o spadku (różnica wysokości pomiędzy podłogą a odpływem - aby woda spływała bezpośrednio do odpływu, nie rozlewając się po całej łazience).

Spadek zazwyczaj wynosi ok. 2%, mimo to, najlepiej jest kierować się zaleceniami producenta.

Ach, ta wylewka!

Po wykuciu miejsca i wylaniu wylewki na podłogę w reszcie łazienki, czas na instalację odpływu liniowego. W zestawie odpływu powinny znajdować się elementy takie jak:

  • koryto odprowadzające wodę
  • syfon
  • nóżki montażowe
  • maskownica
  • mankiet uszczelniający

W wykutej powierzchni instalujemy rury kanalizacyjne (warto zabezpieczyć je pianką montażową), które później podłączymy do syfonu. Wkładamy maskownicę w otwór (poglądowo) aby zmierzyć, w jakich dokładnych odległościach będziemy umieszczać odpływ - symetria jest ważna, więc należy odmierzyć odległości pomiędzy ścianą a odpływem, a także pomiędzy ścianą boczną i odpływem. Kolejnym, jakże istotnym krokiem, jest wymierzenie głębokości otworu przeznaczonego na odpływ liniowy - właśnie w tym momencie musimy pamiętać o zachowaniu wspomnianego wcześniej spadku. Kiedy już wszystkie wymiary są ustalone, wówczas do otworu należy wylać zaprawę do określonego wcześniej poziomu i... dać jej wyschnąć.

Instalacja odpływu liniowego

Kiedy zaprawa już wyschnie, rurę kanalizacyjną łączymy z syfonem. Następnym krokiem jest przymocowane nóżek montażowych i wyregulowanie ich do określonego wcześniej poziomu względem podłogi. Jeśli odpływ liniowy posiada otwory w nóżkach montażowych, wówczas należy wmontować je w podłoże przy pomocy kołków i śrub.

Kolejny krok to wypoziomowanie odpływu - mankiet wraz z maskownicą powinien być zrównany do płytek (przyszłych płytek oczywiście - wciąż jesteśmy na poziomie wylewki). Najłatwiej jest przyłożyć płytkę do odpływu i podłożyć pod nią złożoną kartkę (ma to imitować wysokość kleju do płytek) - wówczas będziemy wiedzieć, o ile centymetrów niżej (albo wyżej) należy wypoziomować odpływ. To jest moment, w którym należy MOCNO SIĘ SKUPIĆ - tutaj nie ma miejsca na pomyłkę. Kiedy zaczniemy już zalewać cały odpływ i wyrównywać podłogę, nie będzie już odwrotu. W ruch powinna iść poziomica, należy sprawdzić, czy rura kanalizacyjna i odpływ są dobrze zamontowane, czy nie dojdzie do ewentualnych przecieków.

Uff, jeżeli wszystko się zgadza, czas na zaprawę - zalewamy otwór pomiędzy podłogą a odpływem do poziomu płytek, wyrównujemy go szpachlą i dajemy mu wyschnąć.

Hydroizolacja

Kiedy wylewka jest już sucha, kolejny krok, jakże istotny, to hydroizolacja odpływu liniowego - w tym artykule opisaliśmy jak wykonać hydroizolację krok po kroku .

Płytki, płytki wszędzie!

Dobrnęliśmy! Po wielu krokach dotarliśmy do momentu, w którym w końcu możemy zabrać się za kładzenie płytek na podłodze łazienki. Najpopularniejszym sposobem jest kładzenie płytek na tak zwaną kopertę - wówczas docinamy płytki tak, aby utworzył się spadek. Nie jest to jedyny sposób, płytki można też przyciąć w taki sposób, aby były niemalże idealnie dopasowane do odpływu, dla pewności, powierzchnię między płytkami a odpływem trzeba zabezpieczyć silikonem i gotowe! Proste, prawda?