You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
KNOW HOW: hydroizolacja odpływu liniowego!

KNOW HOW: hydroizolacja odpływu liniowego!

CED'OR ⭐️

W końcu nadszedł czas na remont łazienki! Nowoczesna, stylowa, bez brodzika ( a co!) - w myślach cała łazienka wygląda niesamowicie, jednak wygląd to nie wszystko. Aby móc cieszyć się funkcjonalną i bezpieczną łazienką trzeba zadbać przede wszystkim o porządne wykonanie prac instalacyjnych, takich jak hydraulika czy...hydroizolacja. W dzisiejszym artykule tłumaczymy jak prawidłowo wykonać hydroizolację odpływu liniowego, aby woda nie dostała się pod płytki ( i żeby przypadkiem nie zalać sąsiadów, rzecz jasna!)

Etap pierwszy: przygotowanie

Zadaniem powłoki hydroizolacyjnej jest zapobieganie ścian i podłogi przed przenikaniem wilgoci, a także przed tworzeniem się pleśni i oczywiście, przed zalaniem sąsiadów. W przypadku instalacji odpływu w podłodze, odpowiednio wykonana hydroizolacja to konieczność. Na szczęście, jest bardzo łatwa w wykonaniu, potrzebujesz:

  • taśmy hydroizolacyjnej (zarówno zwykłej taśmy, jak i narożników)
  • zaprawy hydroizolacyjnej
  • pędzla i szpachelki z grzebieniem

Etap drugi: gładka wylewka

Na temat montażu odpływu liniowego pisaliśmy więcej w tym artykule - jak już wiemy, montaż odpływu liniowego czy punktowego najlepiej jest planować już na etapie wylewki.  Hydroizolację wykonujemy właśnie w momencie, kiedy wylewka jest już sucha.

Przygotowujemy strefę wodną do położenia hydroizolacji: podłoga musi być idealnie gładka - pozbywamy się wszelkich nierówności na podłodze, po czym dokładnie odkurzamy podłogę. Idealna czystość i gładkość podłogi jest bardzo ważna przed położeniem hydroizolacji.

Etap trzeci: przygotowanie zaprawy

Przygotowujemy zaprawę zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli kładziemy zaprawę tylko na podłogę, konsystencja powinna przypominać bardzo gęstą śmietanę - jeśli zaprawa będzie znajdować się także na ścianach, wówczas konsystencja zaprawy powinna być jeszcze gęstsza.

Etap czwarty: hydroizolacja folią

Przygotowaną wcześniej zaprawę nanosimy najpierw na krawędzie za pomocą pędzla (bądź szpachelki, zależy jak komu wygodniej) po czym w kątach przyklejamy na wilgotną zaprawę taśmę izolacyjną narożnikową. Narożniki powinny dobrze przylegać, przyklejamy je bardzo dokładnie, tak, aby nie było pod nimi widać żadnych pęcherzyków powietrza. Podobnie postępujemy przy izolacji samego odpływu - krawędzie dokładnie pokrywamy zaprawą, po czym na wilgotną zaprawę przyklejamy taśmę izolacyjną (należy pamiętać o dociśnięciu i całkowitym zredukowaniu pęcherzyków powietrznych pod taśmą). Tak samo postępujemy przy samym odpływie. Taśmy przy krawędziach powinny łączyć się z taśmą w narożnikach.

Kiedy część hydroizolacji jest już gotowa, przystępujemy do hydroizolacji właściwej, czyli do położenia zaprawy hydroizolacyjnej na podłogę. Zaczynamy od rozprowadzenia zaprawy  za pomocą szpachli od samych krawędzi, na której to znajdują się już taśmy izolacyjne. Warstwa powinna być dość cienka, ale nie za cienka (minimum 2 milimetry)  i równomierna.  Po pokryciu podłoża zaprawą, czekamy kilka godzin i powtarzamy czynność. Po upływie 24 godzin już można brać się za kładzenie płytek. Prawda, że proste?