You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Odpływ liniowy - co musisz wiedzieć

Odpływ liniowy - co musisz wiedzieć

CED'OR ⭐️

Zadaniem odpływu liniowego jest odprowadzanie wody z pomieszczeń i odprowadzanie jej do rur kanalizacyjnych. W dzisiejszych czasach posiadamy szeroki wybór odwodnień, które można dobierać wedle osobistych upodobań - mogą spełniać one swoją funkcję będąc zarazem dekoracją.

Dzięki odpływom liniowym łazienka staje się elegancka i nowoczesna, a przede wszystkim łatwiejsza w czyszczeniu. Co ważne, przy wyborze odpływu liniowego nie należy kierować się jego długością, ponieważ każdy odpływ będzie odprowadzał wodę w ten sam sposób. Przy doborze długości odpływu warto wziąć pod uwagę długość płytek, w której będzie montowany. Jeśli odpływ będzie krótki, to posadzka musi mieć spady z różnych stron, żeby doprowadzać wodę w konkretne miejsce. Jeśli natomiast będzie na całą szerokość, to woda będzie zbierana z całej szerokości i wystarczy posadzka „jednospadowa”.

Jeśli długość odpływu będzie krotnością płytek, unikniemy niepotrzebnego cięcia glazury, co wpłynie na estetykę wykonania.

Zastanawiając się nad prysznicem bez brodzika, musimy wiedzieć, że nie ma on żadnych ograniczeń architektonicznych. Dzięki braku progów jest to rozwiązanie idealne przede wszystkim dla osób starszych lub mających problemy z poruszaniem się.

Montaż i materiał

Odpływy liniowe mogą być montowane w środku pomieszczenia, przy samej ścianie łazienki lub w środku pomieszczenia, dzięki tej dowolności rozwiązanie to wybierane jest do nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Wybierając odpływ liniowy musimy uwzględnić wysokość montażową oraz głębokość posadzki.

Najczęściej odpływy wykonane są ze stali nierdzewnej - jest to materiał odporny na wilgoć, wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Systemy odwodnienia posiadają również specjalne nóżki pomocne w poziomowaniu. Warto decydować się na odpływy wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ jest to materiał łatwy do utrzymania w czystości.

Rodzaje odpływów

Aktualnie decydując się na odpływ stoimy przed wyborem: odpływ liniowy, punktowy, czy ścienny? Najbardziej uniwersalny pod względem umiejscowienia w płycie prysznicowej jest odpływ punktowy, może on zostać zamontowany w rogu, w środku, czy na długości krawędzi.

Najbardziej powszechnym wyborem jest odpływ liniowy, składający się z podłużnej rynny odpływowej, syfonu i antypoślizgowego rusztu - jego dużym atutem jest wygląd.

Odpływ liniowy można montować w różnych miejscach płyty prysznicowej, jednak najczęstszym rozwiązaniem jest montaż wzdłuż jednej ze ścian lub w strefie granicznej między prysznicem, a pozostałą częścią łazienki.

Wybór odpływu ściennego zapewnia jednolitą powierzchnię płytek na podłodze, jest to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe. Jest to jedno z najrzadziej spotykanych rozwiązań.

Maskownice

Decydując się na odpływ liniowy staniemy także przed wyborem rodzaju maskownicy, aktualnie możemy wybierać w maskownicach gładkich, w różnych kolorach, z wyciętymi wzorami lub do zabudowy.

Wybór rodzaju maskownicy to kwestia wyłącznie osobistych upodobań i rodzaju aranżacji, warto jednak poświęcić temu wyborowi dużo uwagi, ponieważ rodzaj maskownicy będzie rzutował na odbiór charakteru pomieszczenia.

Czyszczenie odpływu liniowego

Dbanie o czystość odpływu liniowego nie jest skomplikowane. Pierwszym krokiem jest zdjęcie maskownicy - najczęściej producenci odpływów dołączają specjalny kluczyk lub haczyk, dzięki któremu łatwo podważysz pokrywę. Najczęściej zabrudzeniu ulega wnętrze korytka i spód maskownicy, brud łatwo usunąć gąbką i bieżącą wodą. Wyjmowany syfon również ułatwia czyszczenie odpływu. Często wewnątrz odpływu umieszczone jest sitko, które ma za zadanie zatrzymywać zanieczyszczenia, w przypadku czyszczenia sitka, należy je zdemontować i usunąć nieczystości.