You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Jak zaplanować remont łazienki?

Jak zaplanować remont łazienki?

CED'OR ⭐️

Remont łazienki znacznie różni się od remontu w każdym innym pomieszczeniu. W łazience jest najwięcej pracy i niestety, najtrudniejszej i najżmudniejszej. Wizja remontu brzmi zniechęcająco, natomiast efekt jest piorunujący. Warto się natrudzić dla pięknej łazienki, z której korzystanie będzie przyjemne przez lata. W dzisiejszym poście podpowiadamy, co zrobić żeby remont łazienki przebiegł możliwie bezproblemowo i bezstresowo. Najważniejsze jest ...plan. Dokładnie opisany od A do Z.  

Po pierwsze - wizja

Czyli jak dokładnie ma wyglądać nasza łazienka. Każdy szczegół powinien być dokładnie rozpisany, zaczynając od armatury. Wanna czy prysznic? Jeśli wanna, to jakiej wielkości, w zabudowie czy swobodnie stojąca. Jeśli prysznic, to czy w odpływem w podłodze czy z klasycznym brodzikiem. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, trzeba wziąć pod uwagę potrzeby mieszkańców domu. W tym artykule pisaliśmy o wyborze pomiędzy wanną a prysznicem,  z pewnością będzie pomocny przed podjęciem finalnej decyzji. Drugą istotną sprawą przy wyborze armatury jest toaleta, kilkanaście razy dziennie używana przez domowników. Musi być wykonana z dobrych, jakościowych materiałów, odpornych na zabrudzenia. I w końcu, czy ma być nowoczesna, pod zabudową czy klasyczna, wolno stojąca?  A pralka? Musi stać w łazience, czy można przenieść ją do innego pomieszczenia, oszczędzając tym samym wiele miejsca? Nie można zapomnieć o umywalce. Podwieszana umywalka czy wolno stojąca, umieszczona na szafce? Tyle istotnych decyzji! Wszystkie wytyczne dotyczące łazienki najlepiej jest spisać na kartce, znacznie ułatwi to dalszą pracę. Jeśli jesteśmy już pewni podjętych przez nas decyzji w sprawie armatury, można przystąpić do wyboru kafli łazienkowych. To bardzo ważna decyzja, odmieniająca kompletnie aranżacje łazienki.

Po drugie - kafle, kafelki

Mnogość wzorów i kolorów kafli łazienkowych może przyprawić o zawrót głowy. Mozaiki, kafle składające się w obraz, ceramiczne "cegły", beton i setki, a nawet tysiące różnych wzorów mogą sprawić, że wybór kafli wcale nie będzie taki łatwy i oczywisty. Oprócz wzornictwa, bardzo ważnym aspektem jest wybór materiału z jakiego mają zostać wykonane kafle. Gres jest bardzo popularnym, odpornym na zniszczenia i zabrudzenia materiałem, ale ostatnimi czasy na popularności zyskuje kamień, marmur oraz granit - każdy z tych materiałów sprawi, że łazienka zyska niezwykle kunsztowny, luksusowy wystrój. Wspominając o modnych materiałach łazienkowych, nie sposób nie wspomnieć o...drewnie. Drewno jest ponadczasowym, zawsze dobrze wyglądającym materiałem.Obecnie łatwo można dostać drewno, które jest odporne na działanie wody. Rozważając remont łazienki, warto zainteresować się tematem drewna. To gwarancja niepowtarzalnej, ciepłej i ponadczasowej łazienki. Ale...można jeszcze inaczej! Na półkach wielu marketów budowlanych można znaleźć ogromny wybór farb przeznaczonych do łazienek. Cechuje je bardzo wysoka jakość i dobre krycie, i co najważniejsze, mnogość kolorów. Żyjemy w czasach, w których remont organiczna tylko własna wyobraźnia (i fundusze). Jeśli dalej nie jesteście pewni, w jakim stylu ma być Wasza łazienka, warto szukać inspiracji i zapoznać się z obecnymi trendami, o których pisaliśmy w tym artykule. Kto wie, może to właśnie Wy będziecie właścicielami najmodniejszej, monochromatycznej łazienki?  

TIP : Kupując kafle do łazienki należy zaopatrzyć się w dodatkowy zapas, który powinien wynosić 10% wszystkich płytek, na wypadek uszkodzenia.

Po trzecie -  fachowcy profesjonaliści

Ten punkt planu, paradoksalnie, może okazać się najtrudniejszym do zrealizowania. Specjaliści budowlani o opinii profesjonalistów są na wagę złota. Piękne płytki, nowoczesna armatura i stylowe dodatki nie będą wiele znaczyły, jeśli remont nie zostanie starannie przeprowadzony, dlatego ważne jest, żeby zainwestować w zaufaną ekipę budowlaną z doświadczeniem. Najlepsi fachowcy potrafią mieć kalendarz zapełniony aż na rok na przód, dlatego remont łazienki powinno planować kilka, a nawet kilkanaście miesięcy wstecz.  Potrzebny będzie elektryk, hydraulik i oczywiście, specjalista budowlany. Elektryka, światła i rury są podstawą podstaw przy gruntownym remoncie łazienki, dlatego nie warto oszczędzać na ekipie budowlanej. Często zdarza się, że jeden specjalista zna się zarówno na hydraulice i elektryce, ale warto mieć na uwadze więcej niż jednego fachowca. Na tym etapie planowania remontu warto zastanowić się, czy chcemy mieć ten sam układ armatury i mebli w pomieszczeniu, czy może jednak chcemy go zmienić. Z zależności od tego, jaki element łazienki chcemy przestawić, dobrze jest to skonsultować z zatrudnionym przez nas specjalistą.

Po czwarte - kosztorys

Gruntowny remont pochłania czas..i pieniądze. Czasem nawet sporo pieniędzy, zwłaszcza kiedy do wymienienia jest większość  hydrauliki i elektryki, dlatego zanim rozpoczniemy remont, warto jest wstępnie ile mniej więcej wyniesie całkowity koszt remontu. Warto jest odłożyć trochę więcej kwoty niż ta szacowana, niekiedy w trakcie remontu dochodzą dodatkowe koszta związane właśnie ze wspomnianą hydrauliką czy elektryką, zwłaszcza w starym budownictwie.

Po piąte - dodatki

W sprawie dodatków dobrze sprawdzi się powiedzenie - mała rzecz, a cieszy! Dodatki to z pozoru mało istotne przedmioty które kompletnie potrafią odmienić wygląd każdego pomieszczenia. W łazience są one niezwykle istotne. Mydło może stać się ozdobnym elementem łazienki, obramowanie lustra może być tak ładne, że stanie się głównym elementem wystroju  łazienki. Ręczniki nie muszą być tylko kawałkiem materiału - może robić za luksusowe tekstylia. Kwiaty w łazience nadadzą lekkości i organiczności  w pomieszczeniu, dodatkowo, część kwiatów będzie miała doskonałe warunki do rozwoju właśnie w łazience! Dywaniki łazienkowe sprawią, że  nawet surowa łazienka stanie się przytulna. Świece wydzielą w łazience strefę SPA. Tyle rozwiązań, ile pomysłów.

PS. Remont nie taki straszny, jak go malują!