You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Odwieczne pytanie - wanna czy prysznic?

Odwieczne pytanie - wanna czy prysznic?

CED'OR ⭐️

Długi dzień, ciężki dzień,  który rozpoczął się bardzo wczesnym porankiem dobiega końca. Przed Tobą wanna, do której możesz nalać mnóstwo wody, dodać do niej olejek eteryczny albo sól do kąpieli. Możesz się w niej wyłożyć i czytać książkę. Długi, relaksujący seans niczym spa sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej. Albo! Długi, ciężki dzień za Tobą. Przed sobą masz prysznic, ciepła woda rozgrzeje mięśnie, schodzi napięcie z całego dnia, po tej szybkiej sesji dostaniesz kopa energetycznego, jesteś jak nowo narodzony. Którą opcje wybierasz? Dla lepszego porównania - którą opcję wybierasz, wiedząc, że będzie Ci ona towarzyszyć przez długie lata? Trudny wybór, nieprawdaż?

Wanna - domowe spa

Przyjemności jaka płynie z kąpieli w wannie pełnej wody nie da się do niczego porównać. Każda kąpiel może być inna. We wtorki może być to kąpiel aromaterapeutyczna, w środy rozluźniającą, z dodatkiem specjalnych soli do kąpieli, w soboty zaś, kąpiel staje się kompleksowym rytuałem, na przykład z borowiną. Sam fakt, że można przeżywać codziennie takie przyjemności sprawia, że wanna w łazience to idealne rozwiązanie. Masz rodzinę, w tym małe dzieci? Jeszcze lepiej! Wanna to zbawienny element w łazience, kiedy jest się rodzicem. Można połączyć kąpiel z zabawą i nauką dbania o higienę, dodatkowo, dziecko w wannie może siedzieć, co niweluje ryzyko potknięcia się na śliskiej powierzchni, jak to się ma w przypadku prysznica. Sprawa ma się podobnie, kiedy w domu mieszkają osoby niepełnosprawne - kąpiel w wannie jest wówczas najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Wszystko to brzmi tak idyllicznie, że trzeba zadać sobie pytanie, czy posiadanie wanny ma jakieś minusy? Niestety, ale tak. W zależności od potrzeb, mogą one zaważyć przy wyborze pomiędzy wanną a prysznicem.

Łazienki w blokach nie są zbyt duże, w przeciwieństwie do wygodnych wanien, których średnie wymiary  na długość to 100–200 cm, a szerokość waha się od  70 do 175 cm. Biorąc pod uwagę wielkość łazienek w blogu, wanna potrafi zająć bardzo dużą część powierzchni łazienki, przez co może zrobić się w niej tłoczno, a nawet niebezpiecznie, bo wedle wytycznych, wychodząc z wanny powinno być ok. 90 cm wolnej przestrzeni. Oczywiście, można zdecydować się na najmniejsze wanny, ale czy będziemy się w stanie w nich naprawdę zrelaksować? Dodatkowym minusem posiadania wanny jest...ogrom wody, którą zużywa się na każdą porządną kąpiel. Żeby zapełnić wannę, średnio zużywa się ok.. 150 l wody! To bardzo duża ilość, podczas gdy przy trwającym 3 minuty natrysku w kabinie prysznicowej zużywa się średnio 60 l wody.

Prysznic - energetyzujący kop energii

Jak wyżej! Nie ma nic bardziej rozbudzającego i poprawiającego humor na cały dzień, niż szybki, ciepły prysznic zaraz po przebudzeniu. Na koniec dnia jest równie przyjemny, ale ze względu na na porę,  już raczej relaksujący. Zamontowanie prysznica wymaga niewielkiej powierzchni użytkowej, zmieści się w każdej łazience. Prysznic to także dobre rozwiązanie kiedy w domu mieszkają osoby starsze. Bez problemu mogą wejść w strefę kąpielową, nie musząc martwić się o potencjalny upadek, jak przy wchodzeniu do wanny. Warto wspomnieć o zaleceniach dermatologów - kąpiel pod prysznicem jest zdecydowanie bardziej higieniczna niż kąpiel w wannie. Pod prysznicem cały brud spływa z ciała do odpływu, w wannie pozostaje on w wodzie, w której cały czas siedzimy, czyli brud z powrotem osadza się na skórze. Dodatkowo, długie kąpiele w w wannie  wysuszają skórę, co nie jest zalecane dla osób ze skórą wrażliwą i atopową. Kolejnym aspektem przemawiającym na korzyść prysznica jest jego stosunkowo niewielkie zużycie wody przy kąpieli. Jak już wspomnieliśmy w tekście, przy 3 minutowej kąpieli zużywa się średnio 60 l wody, ale...przy 10-15 minutowym prysznicu zużywa się ok. 150 l wody, czyli tyle samo, ile przy kąpieli w wannie pełnej wody. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie perlatora, który jest rodzajem nakładki w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu prysznica, zwiększając optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Pomaga to utworzyć złudne poczucie, że wody leje się więcej, kiedy tak naprawdę leje się jej mniej. I na koniec - prysznic nie jest wanną. Domowe spa w mieszkaniu z prysznicem jest naprawdę ciężkie do zorganizowania. Wybierając prysznic, traci się aspekt relaksacyjny, dla niektórych bardzo istotny.

Możliwy kompromis?

Idealnym rozwiązaniem byłoby móc mieć i prysznic i wannę. W domach, w których znajdują się dwie łazienki, albo przynajmniej, duża łazienka, jest to możliwe. Ale, czy da się to zrobić w mieszkaniu, gdzie łazienka jest niewielka? Na szczęście, da się! Wystarczy zamontować wannę dobraną wymiarami do wielkości do rozmiarów łazienki i jednocześnie zamontować coraz to bardziej popularny, szklany parawan na wannę.  Gdy chce się zaoszczędzić czas i pieniądze  i przede wszystkim, drogocenną wodę, w tygodniu można wziąć energetyczny i szybki prysznic, w weekend można w pełni zanurzyć się w wannie i oddać się relaksującej kąpieli. Którą opcję wybierasz?