You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Jak wyczyścić odpływ liniowy?

Jak wyczyścić odpływ liniowy?

CED'OR ⭐️

Odpływ liniowy - nowoczesne rozwiązanie dla estetów, fanów minimalizmu, posiadaczy małych łazienek. Marzenie wielu z nas. A kiedy już uda się je spełnić, cóż, jak to w życiu, w międzyczasie mogą pojawić się niespodziewane problemy. W przypadku odpływu liniowego, najczęstszym problemem jest...czyszczenie. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, jak czyścić odpływ liniowy. To prostsze, niż się wydaje!

Raz, dwa, trzy i gotowe!

Paradoksalnie, czyszczenie prysznica bez brodzika jest znacznie prostsze, niż wersji z brodzikiem. Wystarczy nanieść nieco łagodnego detergentu na miękką ściereczkę (bądź specjalnego mopa przeznaczonego do mycia strefy wodnej), przemyć strefę brodzika i spłukać dokładne woda. To wszystko! Dzięki temu, że podłogi nie trzeba szorować, strefę wodną można myć codziennie, przez co w łazience będzie panować nienaganna higiena. Czyszczenie odpływu od zewnątrz to pestka! Problemy pojawiają się, kiedy odpływ trzeba wyczyścić wewnątrz. Na szczęście, jest na to rozwiązanie, ale zacznijmy od podstaw, czyli...

Budowa odpływu liniowego

Elementy składowe odpływu liniowego CED'OR 

W skład odpływu liniowego  wchodzi:

  • wybrana maskownica
  • koryto odprowadzające wodę
  • syfon
  • nóżki montażowe

W momencie czyszczenia odpływu liniowego od wewnątrz, pierwszym krokiem jest podniesienie maskownicy-  w skład zestawu powinien wchodzić specjalny kluczyk bądź haczyk, który pozwoli na bezproblemowe usunięcie maskownicy. Wówczas możemy dokładnie wyczyścić maskownicę, wystarczy do tego sama woda, można też użyć bardzo łagodnego detergentu.

Drugim krokiem po usunięciu maskownicy jest dokładne wypłukanie korytka ( w którym to najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia, takie jak włosy czy resztki po kosmetykach pielęgnacyjnych, np. peeling) bardzo ciepłą wodą. Na tym etapie kończy się czyszczenie odpływu liniowego, jednakże, raz na jakiś czas (lepiej częściej, niż rzadziej) warto jest odkręcić syfon i wypłukać go ciepłą wodą - dzięki takiemu zabiegowi kontrolujemy stopień zanieczyszczeń w odpływie, a co za tym idzie...

...zapobiegamy tworzeniu się brzydkich zapachów z odpływu

Obok trudności z czyszczeniem odpływu, nieprzyjemne zapachy unoszące się z odpływu to jedno z najczęstszych problemów, na które uskarżają się właściciele odpływów liniowych - problem nieprzyjemnego zapachu łączy się z niedokładnym czyszczeniem odpływu, bądź z za rzadkim czyszczeniem odpływu od wewnątrz. Aby temu zapobiec, należy po prostu czyścić odpływ od wewnątrz, wliczając w to czyszczenie korytka i syfonu. Jak to bywa w łazience, zdarza się, że zapchane są same rury - jeśli pomimo czyszczenia odpływu, w łazience dalej unosi się nieprzyjemny zapach, warto sprawdzić stan otworu odpływowego. Jeśli jest on zapchany, wówczas należy zadbać o udrożnienie rur, o czym pisaliśmy w tym artykule. Cały proces czyszczenia odpływu może wydawać się skomplikowany, jednakże w rzeczywistości zajmuje on maksymalnie 5 minut!