You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Jak radzić sobie z przykrymi zapachami z odpływu?

Jak radzić sobie z przykrymi zapachami z odpływu?

CED'OR ⭐️

Mimo utrzymywania nienagannej czystości, z Twojego brodzika unosi się brzydki zapach i nie możesz sobie z nim poradzić? Skąd się on bierze? Jak się go pozbyć? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak usunąć przykry zapach unoszący się z brodzika.

Zdjęcie - Adobe Stock

Higiena przede wszystkim!

Warunki panujące w łazience są bardzo specyficzne - jest duszno, parno i wilgotno. W takich warunkach łatwo o zalęgnięcie się pleśni i grzybów. Najważniejszą zasadą utrzymywania higieny (czystość a higiena to wbrew pozorom, dwie rożne sprawy) jest regularne czyszczenie wszystkich powierzchni, które mają stały kontakt z wodą (toaleta, w tym środek toalety, prysznic/wanna, umywalka) środkami czyszczącymi powierzchnie (jeśli boicie się środków chemicznych, zachęcamy do zapoznania się z ekologicznymi środkami czystości, które możecie zrobić sami w domu) zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. A jeśli w Waszej łazience jest higienicznie czysto, a mimo to, dalej czuć unoszący się nieprzyjemny zapach, wówczas należy sprawdzić czy...

...problem leży w kanalizacji czy w odpływie

Rozwiązanie tego problemu nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Zacznijmy od rur - do rur kanalizacyjnych dostaje się mnóstwo zanieczyszczeń, zarówno z toalety, umywalki jak i spod prysznica. Liczne zabiegi pielęgnacyjne, mycie włosów, zwłaszcza długich powodują, że w rurach zalega mnóstwo odpadów, które w połączeniu z wodą tworzą doskonałe siedlisko dla bakterii, co powoduje zanieczyszczenie i zapchanie (niedrożność) rur.  

Aby się przed tym ustrzec, należy regularnie czyścić rury, za pomocą specjalnego środka do udrażniania rur (np. Kret) - trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i opuszczenia łazienki na czas działania środka udrożniającego. Większość z nich jest silnie żrąca, nawet unoszące się opary mogą powodować alergie.

Jeśli z jakiś powodów nie chcesz używać środków żrących do udrożniania rur, możesz spróbować znacznie bardziej bezpieczniej (i ekologicznej) opcji udrożniania rur. W rolach głównych oczywiście soda oczyszczona i ocet spirytusowy!

Przepis:

  • pół szklanki sody oczyszczonej
  • 1/3 szklanki octu spirytusowego
  • gorąca woda

Sodę i ocet wsypujemy do rury w brodziku, po czym taką mieszankę zostawiamy na przynajmniej 2 h w rurze. Po upływie tego czasu sodowo-octową mieszankę należny dokładnie zalać gorącą wodą z czajnika.  Taki specyfik możemy stosować również przy udrożnianiu rur w toalecie czy umywalce.

Zdjęcie - CED'OR

Ach, ten podstępny syfon

Jeżeli Twoje rury są czyste i drożne, a mimo to, dalej wydobywa się z nich nieprzyjemny zapach, to sprawcą zamieszania może być syfon. Paradoksalnie, w syfonie gromadzi się woda, która zatrzymuje brzydkie zapachy w rurach, przez co zapobiega przedostawaniu się ich do łazienki. Jeśli w syfonie nie ma wody, co najczęściej dzieje się w łazienkach, które rzadko są używane, bądź w pomieszczeniach, gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Jeśli syfon wciąż pozostaje suchy, wówczas warto wymienić syfon wodny na syfon suchy, lub taki, który posiada wpusty  z kulami zapachowymi (np. odpływ FRESH firmy CED'OR)  który w wypadku braku wody w syfonie, natychmiastowo przejmuje jej rolę.

Jeśli w syfonie jest woda, a mimo to, przykry zapach dalej się utrzymuje, wówczas warto jest wyczyścić syfon - i w syfonie gromadzą się bakterie, które odpowiadają za unoszenie się brzydkich zapachów. Wystarczy zdjąć pokrywę odpływu ( większość producentów odpływów do zestawu dołącza specjalny klucz, aby móc otworzyć odpływ ). Po otworzeniu pokrywy odpływu, wyciągamy syfon, który czyścimy przy pomocy łagodnych detergentów - podobnie postępujemy z resztą zestawu odpływowego.

Problem tkwi w kanalizacji

Jeśli rury są czyste, syfon jak i odpływ został dokładnie wyczyszczony, problem może leżeć w nieprawidłowo wykonanej bądź uszkodzonej kanalizacji. Pion kanalizacyjny powinien być wentylowany i wyprowadzony poza dach. Jeśli mamy wątpliwości co do działania kanalizacji, wówczas najlepiej jest zasięgnąć porady fachowca, odradzamy działanie na własną rękę.