Zapisałeś się do subskrypcji Łazienki bez brodzika i nie tylko
Świetnie! Dokończ logowanie aby uzyskać dostęp do: Łazienki bez brodzika i nie tylko
Witamy spowrotem! Pomyślnie się zalogowałeś.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.
Jak radzić sobie z przykrymi zapachami z odpływu?

Jak radzić sobie z przykrymi zapachami z odpływu?

CED'OR ⭐️

Mimo utrzymywania nienagannej czystości, z Twojego brodzika unosi się brzydki zapach i nie możesz sobie z nim poradzić? Skąd się on bierze? Jak się go pozbyć? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak usunąć przykry zapach unoszący się z brodzika.

Zdjęcie - Adobe Stock

Higiena przede wszystkim!

Warunki panujące w łazience są bardzo specyficzne - jest duszno, parno i wilgotno. W takich warunkach łatwo o zalęgnięcie się pleśni i grzybów. Najważniejszą zasadą utrzymywania higieny (czystość a higiena to wbrew pozorom, dwie rożne sprawy) jest regularne czyszczenie wszystkich powierzchni, które mają stały kontakt z wodą (toaleta, w tym środek toalety, prysznic/wanna, umywalka) środkami czyszczącymi powierzchnie (jeśli boicie się środków chemicznych, zachęcamy do zapoznania się z ekologicznymi środkami czystości, które możecie zrobić sami w domu) zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. A jeśli w Waszej łazience jest higienicznie czysto, a mimo to, dalej czuć unoszący się nieprzyjemny zapach, wówczas należy sprawdzić czy...

...problem leży w kanalizacji czy w odpływie

Rozwiązanie tego problemu nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Zacznijmy od rur - do rur kanalizacyjnych dostaje się mnóstwo zanieczyszczeń, zarówno z toalety, umywalki jak i spod prysznica. Liczne zabiegi pielęgnacyjne, mycie włosów, zwłaszcza długich powodują, że w rurach zalega mnóstwo odpadów, które w połączeniu z wodą tworzą doskonałe siedlisko dla bakterii, co powoduje zanieczyszczenie i zapchanie (niedrożność) rur.  

Aby się przed tym ustrzec, należy regularnie czyścić rury, za pomocą specjalnego środka do udrażniania rur (np. Kret) - trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i opuszczenia łazienki na czas działania środka udrożniającego. Większość z nich jest silnie żrąca, nawet unoszące się opary mogą powodować alergie.

Jeśli z jakiś powodów nie chcesz używać środków żrących do udrożniania rur, możesz spróbować znacznie bardziej bezpieczniej (i ekologicznej) opcji udrożniania rur. W rolach głównych oczywiście soda oczyszczona i ocet spirytusowy!

Przepis:

  • pół szklanki sody oczyszczonej
  • 1/3 szklanki octu spirytusowego
  • gorąca woda

Sodę i ocet wsypujemy do rury w brodziku, po czym taką mieszankę zostawiamy na przynajmniej 2 h w rurze. Po upływie tego czasu sodowo-octową mieszankę należny dokładnie zalać gorącą wodą z czajnika.  Taki specyfik możemy stosować również przy udrożnianiu rur w toalecie czy umywalce.

Zdjęcie - CED'OR

Ach, ten podstępny syfon

Jeżeli Twoje rury są czyste i drożne, a mimo to, dalej wydobywa się z nich nieprzyjemny zapach, to sprawcą zamieszania może być syfon. Paradoksalnie, w syfonie gromadzi się woda, która zatrzymuje brzydkie zapachy w rurach, przez co zapobiega przedostawaniu się ich do łazienki. Jeśli w syfonie nie ma wody, co najczęściej dzieje się w łazienkach, które rzadko są używane, bądź w pomieszczeniach, gdzie zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Jeśli syfon wciąż pozostaje suchy, wówczas warto wymienić syfon wodny na syfon suchy, lub taki, który posiada wpusty  z kulami zapachowymi (np. odpływ FRESH firmy CED'OR)  który w wypadku braku wody w syfonie, natychmiastowo przejmuje jej rolę.

Jeśli w syfonie jest woda, a mimo to, przykry zapach dalej się utrzymuje, wówczas warto jest wyczyścić syfon - i w syfonie gromadzą się bakterie, które odpowiadają za unoszenie się brzydkich zapachów. Wystarczy zdjąć pokrywę odpływu ( większość producentów odpływów do zestawu dołącza specjalny klucz, aby móc otworzyć odpływ ). Po otworzeniu pokrywy odpływu, wyciągamy syfon, który czyścimy przy pomocy łagodnych detergentów - podobnie postępujemy z resztą zestawu odpływowego.

Problem tkwi w kanalizacji

Jeśli rury są czyste, syfon jak i odpływ został dokładnie wyczyszczony, problem może leżeć w nieprawidłowo wykonanej bądź uszkodzonej kanalizacji. Pion kanalizacyjny powinien być wentylowany i wyprowadzony poza dach. Jeśli mamy wątpliwości co do działania kanalizacji, wówczas najlepiej jest zasięgnąć porady fachowca, odradzamy działanie na własną rękę.