You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Znów trzeba wstawić pranie! O ekologicznym praniu słów kilka

Znów trzeba wstawić pranie! O ekologicznym praniu słów kilka

CED'OR ⭐️

Pranie. Dla niektórych przyjemność, dla innych zmora. Jednym pranie wychodzi perfekcyjnie, zawsze śnieżnobiałe i pachnące, nie wymagające późniejszego prasowania, drudzy zaś z pralki wyciągają pomięte, skurczone, nierzadko zafarbowane zlepki ubrań. Na pozór prosta czynność potrafi przysporzyć wielu kłopotów. Podpowiadamy, jak DOBRZE robić pranie.

Dodatkowo, na końcu artykułu znajdziecie przepis na domowe, ekologiczne środki do prania, a że ekologia jest dobra i bardzo potrzebna, a pranie samo się nie zrobi, zapraszamy do lektury!

Pierwsza złota zasada - nie mieszaj

Tak jak i w przypadku napojów wyskokowych - mieszanie kończy się złe. W przypadku prania jest identycznie. Prania nie mieszamy. Co dokładniej kryje się za słowem "nie mieszamy"?  Nie mieszamy kolorów. A zwłaszcza bieli z kolorami, bieli z czernią. Nie mieszamy kolorów, nie mieszamy ze sobą materiałów. Ubrania przed wstawieniem do prania sortujemy:

  • kolorami -  białe ubrania pierzemy tylko z białymi ubraniami, czarne z czarnymi, a kolory z kolorami. Brzmi banalnie, ale to bardzo ważna zasada, dzięki której będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem ubrań przez długi czas.
  • materiałami - bardzo ważny krok, zwłaszcza w przypadku prania swetrów. Na metce każdego ubrania znajdują się informacje odnośnie prania - w jakiej prać temperaturze, czy można używać wybielacza, czy można je wirować. Metki przy ubraniach nie są przypadkowe, to wskazówka od producenta...jak ich nie zniszczyć.
  • przeznaczeniem - pranie materiałów przeznaczonych do podłóg z bielizną jest wysoce niehigieniczne. Ubrania pierzemy z ubraniami, wszelakie materiały przeznaczone do podłogi, takie jak mopy czy dywany łazienkowe pierzemy oddzielnie. I analogicznie - ręczniki pierzemy z ręcznikami, pościel z prześcieradłami, i tak dalej...

Druga złota zasada - temperatura

Czy zdarzyło Ci się, że wyciągnąłeś z prania rozciągnięte, albo wręcz przeciwnie, skurczone ubranie? Prawdopodobnie wyprałeś je w zbyt wysokiej albo zbyt niskiej temperaturze (do dziś pamiętam jak moje ukochane swetry zmniejszyły się do rozmiarów ubranka dla noworodka!). Aby tego uniknąć, przed każdym praniem sprawdź na metce w jakiej temperaturze powinno prać się dane ubranie, po czym dobierz do niego ubrania w zbliżonym kolorze, przeznaczone do prania w tej samej temperaturze. Tym sposobem nie tylko nie zniszczysz ubrań, ale i sprawisz, że Twoje pranie będzie bardziej ekologiczne ( wypierzesz więcej rzeczy w trakcie jednego prania)  i tym samym, tańsze!

Po trzecie - zrób sobie proszek!

Nie ma się co oszukiwać, produkty do prania są drogie i zawierają w sobie dużo substancji, które mocno oczyszczają tkaniny, przez co często wywołują reakcje alergiczne na ciele człowieka - swędzenie, wysypka, podrażnienie i zaczerwienienie.

Część z Was na pewno wie, że proszek do prania można zrobić z domu - doskonale oczyszcza, nawet z ciężkich plam, jest ekologiczny, hipoalergiczny i naprawdę tani. Potrzebujesz tylko:

  • boraksu - antybakteryjny, antyseptyczny, przeciwgrzybiczny i przeciwwirusowy detergent, z którego można wykonać kilka innych specyfików do czyszczenia
  • płatków mydlanych - można zrobić je samemu ( po prostu zetrzeć mydło na tarce o grubych oczkach, warto zainwestować w mydło o dobrym składzie - np. marsylskie, ale zwykłe, szare mydło też zda egzamin) albo kupić gotowe płatki, które dostępne są w internecie
  • sody kalcynowana, czyli węglanu sodu - ma działanie wybielające i zmiękczające wodę

Wszystkie sypkie składniki mieszamy ze sobą w proporcji 1:1:2  -  boraks: soda kalcynowana: płatki mydlane. Dodatkowo, proszek możemy wzbogacić o zapach, najlepiej wykorzystać do tego olejki eteryczne, wystarczy 20 kropli. A od olejku eterycznego dzieli nas już tylko krok od....

Domowego płynu do prania!

Domowy płyn do prania jest bardzo prosty i bardzo tani. Wystarczy tylko ulubiony olejek eteryczny, kwasek cytrynowy i woda.

Przepis na jedno pranie:

  • szklanka wody
  • 3 łyżki kwasku cytrynowego
  • 15 kropel olejku eterycznego

Wszystkie wymienione wyżej składniki znajdziecie w sklepach ekologicznych i w internecie. Im większe opakowanie kupicie, tym taniej to wyjdzie. Ekologia jest prostsza niż myślisz!