You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Wyszukana cyganeria, czyli łazienki w stylu boho

Wyszukana cyganeria, czyli łazienki w stylu boho

CED'OR ⭐️

Bohema, boho-chic, cyganeria - wiele określeń, jeden wspólny cel. Termin bohemy wiąże się ze swobodą twórczą i wolnością twórcy. Zabawa konwencją, różnorodność barw, zestawianie ze sobą z pozoru niepasujących do siebie rzeczy sprawiły, że znudzeni minimalizmem i wszechobecnym skandynawskim stylem odważni projektanci wnętrz zachłysnęli się współczesną cyganerią. Jeśli jesteście ciekawi, jak prezentują się łazienki w stylu boho, zapraszamy do lektury.

PS. Nie odpowiadamy za nagłą, niepowstrzymaną chęć remontu łazienki.

Brak konsekwencji, brak wyznaczników

Inspiracją dla stylu boho  jest artystyczne środowisko z  XIX-wiecznej cyganerii. której członkowie spędzali czas na wspólnych zabawach i tworzeniu, demonstrując pogardę dla konwenansów, norm społecznych i materializmu. Ich podejście do życia wpłynęło na sztukę, modę a także architekturę wnętrz. Założeniem tego stylu jest miksowanie wszystkiego, co tylko nam się podoba. Boho to styl eklektyczny i bardzo kolorowy i wzorzysty. Gra światła, kolorów, faktur i wzorów. Kontrastowe, a nawet kłócące się barwy tworzące coś zupełnie nowego. Dywany na podłodze, dywany na ścianach. Zwykłe rzeczy stają się niezwykłe. Nawet trywialna  umywalka może stać się jednym z głównych elementów dekoracyjnych w łazience.  

Postaw na kolor, wzór i fakturę

Cyganeria kocha różnorodność! Nie bój się eksperymentować z zestawianiem kolorów, wzorów ( w boho im więcej wzorów, tym lepiej, nawet jeśli się "gryzą") i faktur - jednak wszystko to trzeba zaprojektować z należnym wyczuciem. Nie chodzi o nagromadzenie możliwie największej  ilości kolorów i wzorów, a o skomponowanie ich ze sobą w taki sposób, żeby tworzyły spójną całość.

Mozaiki, deski, ornamenty

Cyganeria kocha wszelkie ornamenty i mozaiki. Mile widziane są plakaty, zdjęcia, obrazy, nietypowe ozdoby na ścianach, na przykład ozdobna ceramika ( tak, zdobione talerze będą wspaniałym rozwiązaniem). Nie zapominajmy o podłodze! Mozaiki, kafle we wzory etniczne, śródziemnomorskie czy marokańskie to kwintesencja cyganerii. Jeśli zdecydujemy się na gładką podłogę, warto ją podkreślić wzorzystym dywanem - najbardziej boho są dywany, powszechnie określane jako tureckie (od kilku lat znowu modne!)

Silny związek z naturą

Dodatkiem w wyposażeniu łazienki inspirowanej cyganerią  może być...wszystko. Stara komoda, od lat nie używane szkatułki, zapomniana ceramika, pamiątki z podroży czy dywan sprzed 20 lat - wszystkie te elementy będą idealną ozdobą ( i praktyczną!) w prawdziwie eklektycznym, jak na boho, stylu. Nie można zapomnieć o roślinach w łazience - bohema była silnie związana z ruchem hipisowskim, dla których najważniejsza była wolność i...natura. Im więcej kwiatów w boho łazience, tym lepiej. Paprocie, bananowce, skrzydłokwiaty, filodendrony, fikusy i begonie rozstawione po kątach w łazience, na półkach, przy strefie wodnej sprawią że w łazience będzie bardziej dziko, czyli tak jak powinno być w boho aranżacji.

Modern boho, boho - chic

Najmodniejsza obecnie odmiana boho, czyli modern boho to scandi połączony z bohemą. We współczesnej cyganerii wykończenie łazienki skłania się ku stylowi skandynawskiemu, boho dodatki nadają jej iście cygańskiego stylu. Ciepłe, naturalne nieobrobione drewno, lampy z plecionki, makramy, łapacze snów,  dywany w azteckie wzory i mnóstwo roślin, a wszystko to na neutralnych ścianach w ciepłych odmianach bieli i beżu, deskami zamiast kafli na podłodze. Modern boho sprawia że łazienka przestaje tak bardzo różnić się od reszty pomieszczeń w domu, przez brak sterylności i mnogość dodatków podobną do tych, jakie zazwyczaj mamy w salonie, sypialni czy przedpokoju.