You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Uszczelki, syfony, korki rewizyjne - urządzanie łazienki “od technicznej” strony

Uszczelki, syfony, korki rewizyjne - urządzanie łazienki “od technicznej” strony

CED'OR ⭐️

Uszczelki, syfony, korki rewizyjne...to już samo w sobie brzmi przerażająco. Ale podejmując się gruntownego remontu łazienki warto dowiedzieć się nieco więcej o “technicznych” aspektach remontu. Mówi się, że im mniej wiesz, tym lepiej śpisz, ale...im więcej wiesz, tym mniej wydasz na remont. Albo przynajmniej przeprowadzisz ten remont sprawniej. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy co nieco na temat remontu łazienki od technicznej strony.

Uszczelki

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest uszczelka. Uszczelka służy połączeniu innych elementów celem uzyskania szczelności połączenia. Uszczelki używane są do wykonywania uszczelnień statycznych oraz ruchowych. Innymi słowy, w łazience uszczelki mają za zadanie izolować wodę, aby zapobiec zalaniu łazienki czy wycieku substancji z rur. Uszczelka ma za zadanie uszczelnić instalacje. Uszczelki znajdziemy w rurach, przy wannach, umywalkach, prysznicach i toaletach. To niezbędny element w każdej łazience. Uszczelki dzielimy na :
-  silikonowe
- gumowe
- kołnierzowe
- hybrowe

Syfon

Kolejny niezbędny element przy remoncie łazienki. Bez syfonu ani rusz. Syfonów używa się przy instalacji pisuarów, toalet, bidetów, wanien, odpływów liniowych, brodzików, umywalek i baterii łazienkowych. Syfon odprowadza zużytą wodę i ścieki. Co równie ważne, blokuje on przedostawanie się z kanalizacji bardzo szkodliwych substancji - metanu i siarkowodoru. Obie substancje mogą skutkować wybuchem i bądź trwałym uszkodzeniem narządu wzroku lub węchu, właśnie dlatego syfon jest tak ważnym elementem instalacji. Nie warto na nim oszczędzać. Tutaj naprawdę trzeba postawić na najwyższą możliwą jakość. Chodzi w końcu o zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Musimy wspomnieć jeszcze o kwestii estetycznej - syfony nie należą do najpiękniejszych elementów wyposażenia wnętrz, ale jak już wiemy, są one niezbędne. O ile w przypadku brodzika czy wanny syfon jest niewidoczny, o tyle w przypadku umywalki jest zgoła inaczej. Na szczęście, jest na to sposób, a mianowicie...szuflada pod umywalką, ukrywająca syfon lub po prostu blat z umywalką nablatową. Wówczas nie musisz martwić się o estetykę wnętrza i zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Korki rewizyjne

Wiemy już do czego służą syfony, wiemy do czego służą uszczelki, teraz czas poruszyć temat korków rewizyjnych. Korek rewizyjny to służy do bezpiecznego i szczelnego zamykania otworów wykonanych w rurach z tworzywa sztucznego, a także z żeliwa szarego.
Korek rewizyjny wykonany jest z tworzywa sztucznego, w w środku posiada śrubę imbusową. Teorię już znamy, czas na trochę praktyki - do czego dokładnie służy korek rewizyjny? Korek rewizyjny sprawia, że zepsutych rur nie trzeba nawiercać ani przecinać. Dzięki korkowi rewizyjnemu z łatwością można przepłukać i wyczyścić rury czy wprowadzić kamerę inspekcyjną w celu sprawdzenia stanu rur. Korek rewizyjny jest szczególnie przydatny w przypadku odpływów liniowych. Dzięki niemu wyczyszczenie zapchanych rur będzie trwało minutę. To bardzo praktyczne rozwiązanie.