Zapisałeś się do subskrypcji Łazienki bez brodzika i nie tylko
Świetnie! Dokończ logowanie aby uzyskać dostęp do: Łazienki bez brodzika i nie tylko
Witamy spowrotem! Pomyślnie się zalogowałeś.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.
Uszczelki, syfony, korki rewizyjne - urządzanie łazienki “od technicznej” strony

Uszczelki, syfony, korki rewizyjne - urządzanie łazienki “od technicznej” strony

CED'OR ⭐️

Uszczelki, syfony, korki rewizyjne...to już samo w sobie brzmi przerażająco. Ale podejmując się gruntownego remontu łazienki warto dowiedzieć się nieco więcej o “technicznych” aspektach remontu. Mówi się, że im mniej wiesz, tym lepiej śpisz, ale...im więcej wiesz, tym mniej wydasz na remont. Albo przynajmniej przeprowadzisz ten remont sprawniej. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy co nieco na temat remontu łazienki od technicznej strony.

Uszczelki

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest uszczelka. Uszczelka służy połączeniu innych elementów celem uzyskania szczelności połączenia. Uszczelki używane są do wykonywania uszczelnień statycznych oraz ruchowych. Innymi słowy, w łazience uszczelki mają za zadanie izolować wodę, aby zapobiec zalaniu łazienki czy wycieku substancji z rur. Uszczelka ma za zadanie uszczelnić instalacje. Uszczelki znajdziemy w rurach, przy wannach, umywalkach, prysznicach i toaletach. To niezbędny element w każdej łazience. Uszczelki dzielimy na :
-  silikonowe
- gumowe
- kołnierzowe
- hybrowe

Syfon

Kolejny niezbędny element przy remoncie łazienki. Bez syfonu ani rusz. Syfonów używa się przy instalacji pisuarów, toalet, bidetów, wanien, odpływów liniowych, brodzików, umywalek i baterii łazienkowych. Syfon odprowadza zużytą wodę i ścieki. Co równie ważne, blokuje on przedostawanie się z kanalizacji bardzo szkodliwych substancji - metanu i siarkowodoru. Obie substancje mogą skutkować wybuchem i bądź trwałym uszkodzeniem narządu wzroku lub węchu, właśnie dlatego syfon jest tak ważnym elementem instalacji. Nie warto na nim oszczędzać. Tutaj naprawdę trzeba postawić na najwyższą możliwą jakość. Chodzi w końcu o zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Musimy wspomnieć jeszcze o kwestii estetycznej - syfony nie należą do najpiękniejszych elementów wyposażenia wnętrz, ale jak już wiemy, są one niezbędne. O ile w przypadku brodzika czy wanny syfon jest niewidoczny, o tyle w przypadku umywalki jest zgoła inaczej. Na szczęście, jest na to sposób, a mianowicie...szuflada pod umywalką, ukrywająca syfon lub po prostu blat z umywalką nablatową. Wówczas nie musisz martwić się o estetykę wnętrza i zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Korki rewizyjne

Wiemy już do czego służą syfony, wiemy do czego służą uszczelki, teraz czas poruszyć temat korków rewizyjnych. Korek rewizyjny to służy do bezpiecznego i szczelnego zamykania otworów wykonanych w rurach z tworzywa sztucznego, a także z żeliwa szarego.
Korek rewizyjny wykonany jest z tworzywa sztucznego, w w środku posiada śrubę imbusową. Teorię już znamy, czas na trochę praktyki - do czego dokładnie służy korek rewizyjny? Korek rewizyjny sprawia, że zepsutych rur nie trzeba nawiercać ani przecinać. Dzięki korkowi rewizyjnemu z łatwością można przepłukać i wyczyścić rury czy wprowadzić kamerę inspekcyjną w celu sprawdzenia stanu rur. Korek rewizyjny jest szczególnie przydatny w przypadku odpływów liniowych. Dzięki niemu wyczyszczenie zapchanych rur będzie trwało minutę. To bardzo praktyczne rozwiązanie.