You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Urządzamy łazienkę na poddaszu

Urządzamy łazienkę na poddaszu

CED'OR ⭐️

Marzy Ci się komfortowa i funkcjonalna łazienka na poddaszu? Zaprojektowanie jej wymaga większej uwagi i staranności, istnieje konieczność uwzględnienia skosów i rozmieszczenia urządzeń pod nimi, aby korzystanie z wanny, kabiny prysznicowej, WC czy umywalki nie było problemem.

Żródło: pexels.com

Patrząc na plany poddasza zwróćmy uwagę na linie przerywane - oznaczają one granicę wysokości 190 cm (często również pokazana jest granica 140 cm). Dzięki nim możemy wyobrazić sobie wysokości i spróbować rozplanować pomieszczenie. Aby nie popełnić żadnego błędu, bardzo przydatny będzie dokładny przekrój pomieszczenia.

Izolacja, a wysokość łazienki

Jeśli nasze poddasze nie jest jeszcze zaadaptowane, należy pamiętać o izolacji - obniży ona wysokość skosów. Wybór rodzaju izolacji termicznej ma tutaj duże znaczenie, niektóre dostępne technologie pozwolą na zaoszczędzenie nawet 20 cm!

Wysokość skosów, a rozmieszczenie urządzeń

Kiedy mamy zaplanowany już rodzaj ocieplenia dachu, możemy narysować przekrój łazienki i według niego zaplanować rozmieszczenie urządzeń. Konieczne będzie poznanie dokładnych wymiarów elementów wyposażenia. Błędy mogą doprowadzić do tego, że korzystanie na przykład z WC będzie uciążliwe, ponieważ istnieje ryzyko uderzenia głową w skos.

Ważna będzie wysokość ścianki kolankowej (pionowa ściana pod skosem) - jeśli wynosi ona mniej niż 150 cm, to powierzchnia w pełni użytkowa będzie o wiele mniejsza niż wskazuje na to metraż podłogi. Duże znaczenie będzie również miało kilka innych czynników - nachylenie dachu oraz jego kształt. Większość urządzeń w łazience musi stać przy ścianie, dlatego im wyższa ścianka kolankowa, tym większe prawdopodobieństwo wykorzystania jej jako jednej ze ścian pod na przykład wannę.

Okno na świat

Okno połaciowe w łazience znacznie poprawi komfort jej użytkowania - światło dzienne to oszczędność prądu oraz dodatkowe ciepło od słońca nawet w zimie. Dodatkowo okno umożliwia lepszą wentylację, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia grzybów i pleśni. Łazienka oświetlona światłem dziennym będzie wydawać się większa i przyjemniejsza!

Źródło: pexels.com

Co z oświetleniem?

Temat ten może spędzić sen z powiek. Warto postawić na oświetlenie górne (niezależnie od obecności okna) oraz na oświetlenie przy lustrze, dzięki któremu wygodnie będzie można zrobić makijaż czy się ogolić. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kinkietów lub lustra, w którym oświetlenie jest już zawarte.

Zaprojektowanie nawet małej łazienki na poddaszu bez okna nie musi być wyzwaniem!