You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Urban jungle - uprawa roślin w łazience

Urban jungle - uprawa roślin w łazience

CED'OR ⭐️

Miłośnicy roślin z pewnością nie wyobrażają sobie wnętrza łazienki bez zielonych liści. Ich obecność dodaje pomieszczeniu przytulności oraz sprawia, że łazienka wygląda mniej sterylnie.

Warto jednak wiedzieć, które rośliny nadają się do uprawy w łazience, ponieważ duża wilgotność i wysoka temperatura to idealne warunki tylko dla niektórych roślin doniczkowych.

Warto pamiętać o usytuowaniu roślin, nie mogą nam przeszkadzać, zwłaszcza w małej łazience. Nie powinny one również znajdować się w sąsiedztwie ze środkami chemicznymi detergenty, środki do prania, lakiery do włosów) czy w bezpośrednim kontakcie z wodą.

Mamy więc dla Was kilka wskazówek, jakie rośliny wybierać, aby cieszyć się nimi przez długie lata.

Istotnym aspektem przy wyborze roślin do łazienki jest jej nasłonecznienie. Najczęściej rośliny lubiące dużą wilgoć, nie przepadają za bezpośrednim nasłonecznieniem, zamiast tego wolą światło rozproszone. Rośliny, które sprawdzą się w jasnej łazience, to: krotony, draceny, fikusy, papirusy, maranty, i storczyki.

Co zrobić, jeśli mamy łazienkę bez światła słonecznego?

Niestety nie ma rośliny, która poradziłaby sobie bez fotosyntezy, do której niezbędne jest słońce. Na szczęście istnieją sposoby, aby cieszyć się roślinami w ciemnych pomieszczeniach. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne lampy, które świecąc przez 12 godzin dziennie, dostarczą roślinom potrzebną dawkę światła (światło lapmy powinno padać z góry, z odległości 30 - 50 cm). W takich warunkach idealnie odnajdą się takie rodzaje roślin, jak sansewieria, zamiokulkas, skrzydłokwiat czy zielistka. Jednym z rozwiązań jest również kupno dwóch sztuk takich samych, odpornych roślin, przez tydzień trzymać jeden egzemplarz w łazience, drugi w jaśniejszym pomieszczeniu, po czym zamieniać je miejscami - dzięki temu każdy z nich dostaje minimalną, lecz odpowiednią dawkę światła słonecznego.

Ciekawą opcją, którą warto wziąć pod uwagę planując zazielenić swoją łazienkę są paprocie i pnącza. Polecane pnącza to filodendrony, syngonia, cissusy i scindapsusy.

Należy pamiętać, że rośliny uprawiane w łazience nie potrzebują być tak często podlewane - w wilgotnym środowisku woda wolniej paruje. Nie ma potrzeby także zraszania ich liści. Warto jednak szybko usuwać uschnięte liście i kwiaty, ponieważ w łazience panują warunki sprzyjające procesom gnilnym.

Nie próbujmy umieszczać w łazience sukulentów i kaktusów, są to rośliny, które dużo lepiej znoszą przesuszenie niż zalanie, dlatego od nadmiaru wilgoci zaczną chorować i obumierać. Po długich, gorących kąpielach warto wywietrzyć łazienkę, ponieważ detergenty unoszące się w powietrzu nie wpływają korzystnie na rośliny.

Inne rośliny, które odnajdą się w łazience to dieffenbachia, afelandra, begonie, anturium, adenium, adenium, sitowie, widliczka, maranta, monstera, pokrzywiec.

Doskonałym pomysłem jest wprowadzenie roślin do każdego rodzaju wnętrza łazienki, szczególnie pięknie będą wyglądały w łazienkach urządzonych w stylu skandynawskim - będą wyróżniać się wśród jasnych ścian i dodatków.
Rośliny w łazienkach w stylu industrialnym będą ciekawym elementem wypełniającym pustą przestrzeń, szczególnie kolorowe kwiaty będą prezentować się oryginalnie na tle ciemnych ścian pomieszczenia.

Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy pielęgnacją kwiatów doniczkowych, warto wziąć pod uwagę kwiaty cięte, które z pewnością dodadzą życia każdemu pomieszczeniu.
Pamiętajmy - zieleń uspokaja, sprzyja wyciszeniu i relaksowi! Dlatego nie żałujmy sobie roślin, także w łazienkach.