You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
TREND! Łazienki w stylu industrialnym

TREND! Łazienki w stylu industrialnym

CED'OR ⭐️

Ameryka, lata 50. Wielkie przestrzenie opustoszałych hali z cegły, z oknami na 3/4 wysokości budynku zrobiły wrażenie na amerykańskich artystach, którzy porzucone gmachy  przemienili w centra kultury i sztuki - w wielkim skrócie, tak powstał styl industrialny. Surowe, wielkie przestrzenie, celowo "niewykończone" ściany i wspomniane już, ogromne okna charakteryzują styl loftowy. Skoro znamy już teorię, czas na praktykę - jak urządzić łazienkę w stylu industrialnym?

Wielka przestrzeń

Styl industrialny to przede wszystkim duże, nieskrępowane przestrzenie. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej łazienki, styl industrialny będzie idealny. Jak najmniej podziałów, jak najwięcej wolnej, nieograniczonej ścianami czy zbędnymi przedmiotami powierzchni. Co z właścicielami małych łazienek? Zaprojektowanie industrialnej, lecz małej łazienki będzie niezwykle trudne, ale nie niemożliwe. Najważniejszą zasadą, jaką powinni kierować się posiadacze niewielkich łazienek to zachowanie możliwie dużej, wolnej przestrzeni. Warto zainwestować w duże szafki wmontowane w ścianę -  schowają niezbędne wyposażenie, nie naruszając harmonii w łazience i sprawią, że stanie się ona otwartym pomieszczeniem.

Niech stanie się jasność

Duże, surowe okna, bez zasłon, firanek czy jakichkolwiek ozdób są poniekąd wyznacznikiem stylu industrialnego. Jak to się ma do łazienki, gdzie zasłonięte okna są wręcz wskazane? Jeśli jesteście posiadaczami dużych okien, możecie ograniczyć widoczność w łazience na trzy sposoby  - folia na szybę, która przepuszcza światło, ale ogranicza widoczność z zewnątrz  albo zastosowanie zasłon bądź rolet, które nadadzą pomieszczeniu odrobiny ciepła ( rolety rzymskie będą fantastycznie kontrastować z surowym wnętrzem) albo...wyznaczenie strefy wodnej z dala  od okna.

Niech stanie się jasność dzięki...lampom. To właśnie miłośnicy industrializmu spopularyzowali "wiszące żarówki"  na prostych, widocznych kablach, masywne, miedziane wyjęte żywcem z fabryki, czy reflektory punktowe, Industrializm to oświetlenie z charakterem. Może nie są to typowe, eleganckie, luksusowe lampy, ale na pewno nie można odmówić im niezwykłego stylu.

Czerwony jak cegła

Prawdziwie industrialnego charakteru wnętrzom dodają kolory. Najlepiej wkomponują się przygaszone, neutralne szarości, biele i chłodne beże, zwłaszcza w towarzystwie cegły czy betonu. Industrializm to surowe wnętrza, bez obróbek.  W tym stylu normą są  naturalne, niepokryte niczym cegły, niechlujne, betonowe podłogi czy stare drewno. Który materiał będzie najlepiej nadawał się do łazienki? Ceramiczne płytki imitujące beton albo beton architektoniczny. Odporne na warunki panujące w łazience,  zestawione razem, stworzą industrialny duet idealny.   Z pozoru stare, niepotrzebne i widocznie zużyte meble czy surowce dzięki loftowej aranżacji mogą zyskać drugie życie.

Oryginalna ceramika

Czarna ceramika szturmem podbiła serca miłośników oryginalnych wnętrz i pojawia się coraz odważniej w przeróżnych aranżacjach architektonicznych. Czarne wanny, czarne umywalki a teraz nawet czarne toalety to coraz popularniejsze i chętnie wybierane elementy armatury łazienkowej. A gdzie będą pasować bardziej, niż do niebanalnej, loftowej łazienki? Z czarną ceramiką mogą konkurować już tylko stalowe albo miedziane wanny, które na myśl przywodzą bale, które lata temu używały nasze...prababcie.

(Nie)potrzebne dodatki

Im mniej, tym lepiej - jeśli chodzi o dodatki, w stylu industrialnym króluje ascetyczny industrializm. W łazience powinny być tylko niezbędne dodatki, najlepiej żeby wtapiały się w tło. Tutaj nie ma kompromisów, żadne pomieszczenie nie stanie się loftowe dzięki dodatkom. Industrializm to kompleksowa, przemyślana aranżacja i trudna aranżacja, jednak warta zaangażowania - łazienka w stylu industrialnym przez lata nie wyjdzie z mody.