You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda - jak urządzić łazienkę dla dzieci?

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda - jak urządzić łazienkę dla dzieci?

CED'OR ⭐️

Dzieci to wulkany energii - chcą wszystkiego spróbować, wszędzie wejść, biegają po każdym pomieszczeniu w domu, nie myśląc przy tym  o bezpieczeństwie. Jednym z najbardziej "niebezpiecznych" pomieszczeń w domu jest łazienka. Kafle na ścianach i podłodze, twarda ceramika, wtyczki elektryczne przeznaczone dla licznych sprzętów elektronicznych, chemiczne środki czystości - to wszystko w połączeniu z wodą tworzy bardzo niebezpieczną mieszankę wybuchową. A dzieci jak to dzieci, bywają nieprzewidywalne. W trosce o ich bezpieczeństwo ( i spokojną głowę dorosłych) przedstawiamy kilka rozwiązań, które sprawią że łazienka będzie bezpieczna i łatwa w obsłudze przez  najmłodszych.

Spełnienie dziecięcych marzeń - własna łazienka

Właściciele domów mogą pozwolić sobie na więcej niż jedną łazienką. Jedno z pomieszczeń w domu można przeznaczyć na specjalną łazienkę dla dzieci. Jak zaprojektować pomieszczenie z myślą o kąpieli i higienie najmłodszych?

Przede wszystkim, nie dajmy się zwariować. Nie musimy aranżować całej łazienki w krzykliwych kolorach, czy w dziecięcych wzorach bo...dzieci rosną i przestają być dziećmi. Remont łazienki to inwestycja na lata, ciężko  o gruntowne remonty łazienki co kilka lat. Lepiej jest zaprojektować łazienkę w neutralnych, ponadczasowych kolorach, wydzielając kawałek ściany na wzorzystą tapetę (tu już można pokusić się o dziecięcy wzór) dzięki czemu można będzie odświeżać łazienkę za pomocą zmiany tapety czy dzięki przemalowaniu  kiedy tylko będziemy chcieli, przy stosunkowo małych kosztach.

Nisko, nisko, jeszcze niżej

Jeśli mamy możliwość posiadania osobnej łazienki specjalnie dla najmłodszych, warto pokusić się na umieszczenie w niej armatury dedykowanej dzieciom,  odległości pomiędzy podłogą  a umywalką czy toaletą będą znaczne mniejsze. W przedszkolach i szkołach miski WC montuje się na  wysokości:

  • 26 cm (dla dzieci do 3 lat)
  • 32 cm (dla 3-11-latków)
  • 35 cm (do 15 roku życia )

Jak już wspomnieliśmy, dzieci rosną i to szybko, dlatego najlepiej zamontować toaletę na wysokości 35 cm, umywalkę na wysokości 82 cm i dokupić do tego stabilny stołek - drabinę, będzie pomocny przez pierwsze trzy lata życia dziecka, dopóki nie będzie w stanie samo korzystać z toalety i umywalki, bez pomocy dorosłych.

Wanna czy prysznic?

Wanna to idealne rozwiązanie przy dzieciach. Długie kąpiele z pianą, morskie przygody, czy pierwsze lekcje pływania mają miejsce właśnie w wannie. Na szczęście, dzieci nie potrzebują ogromnej wanny z hydromasażem - do małego pomieszczenia mała wanna będzie wystarczająca. Po latach, kiedy dziecko urośnie, na wannie można umieścić specjalną szybę, która szybko zamieni wannę w prysznic. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania wanny w łazience, warto zainwestować w głęboki brodzik.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Woda, kafle i twarda ceramika tworzą mało bezpieczne środowisko, zwłaszcza dla dzieci, dlatego łazienka dla dzieci musi być przede wszystkim bezpieczna. Mata antypoślizgowa umieszczona w brodziku czy wannie to konieczność. Ryzyko ewentualnych poślizgnięć zminimalizuje dywanik łazienkowy, dlatego warto uwzględnić go w aranżacji łazienki. Silikonowe nakładki na wystające kanty, wtyczki do kontaktów i pasy ograniczające otwieranie szafek pomogą znacznie poprawić bezpieczeństwo w łazience. Wszelkie urządzenia elektroniczne powinny znajdować się poza zasięgiem  dzieci, podobnie jak środki chemiczne - najlepszym rozwiązaniem byłoby umieścić je w miejscu niedostępnym dla dzieci, na przykład w szafkach przy samym suficie.

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda...

Tak się zaczyna wielka przygoda - czyli słówko o dodatkach. Glazura łazienkowa nie musi być w neonowych kolorach czy wzorach dedykowanym dzieciom żeby była dziecięca. Cała moc w dodatkach! Do neutralnej bazy pasują wszystkie kolory. Kolorowe zasłony, mydelniczki w zabawne wzory, plakaty w antyramach, wzorzyste ręczniki, zagłówki do kąpieli w kształcie zwierząt, podświetlane na LED baterie łazienkowe, znajdą się nawet baterie w kształcie bajkowych postaci i  barwne deski toaletowe sprawią, że niejedno dziecko będzie z przyjemnością korzystało z łazienki.