You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Postaw na kolor - kolorowe łazienki

Postaw na kolor - kolorowe łazienki

CED'OR ⭐️

W końcu coś dla...kolorowych ptaków, artystycznych dusz, miłośników barw wszelakich. Jeśli nie chcesz monochromatycznej, białej, skandynawskiej czy betonowej łazienki, szukasz prawdziwego wyzwania aranżacyjnego - postaw na kolor!

Psychologia koloru

Mogłoby się wydawać, że postrzeganie koloru to rzecz całkowicie subiektywna, uzależniona w pełni od gustu i preferencji. Jednakże, nie  jest to do końca prawda, bo największy wpływ mają na nas, a jakżeby inaczej, emocje. To one determinują nasze zachowanie, a na emocje wpływ ma naprawdę wiele czynników, takie jak przebywanie w określonym miejscu, w otoczeniu określonych kolorów. Na pewno znasz osobę, która wręcz nie znosi jakiegoś koloru. Być może  po protu źle jej się on kojarzy, być może przeżyła coś nieprzyjemnego w otoczeniu określonego koloru, co wpłynęło na jej późniejsze jego postrzeganie.

Tak, kolory wywołują określone emocje, właśnie dlatego psychologowie wzięli je pod lupę i zajęli się tak zwaną psychologią kolorów. Wyszczególnili, jakie kolory wywołują określone emocje.

Aranżując wnętrze, czy to łazienki czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia, warto dowiedzieć się, jak wpłyną one na nasze zachowanie i postrzeganie świata. Wszak, każdy w domu chce wypocząć! A zwłaszcza w łazience, która powinna być prawdziwą strefą spa.  

Przygotowaliśmy dla Was iście emocjonalną listę kolorów poniżej:

  • zielony - wycisza, uspokaja, imituje środowisko naturalne, wprowadza harmonię
  • niebieski - relaksuje, wprowadza w stan skupienia, ułatwia zasypianie, może jednak potęgować poczucie przygnębienia
  • biały - pobudza do działania, daje wrażenie sterylności, może potęgować uczucie osamotnienia
  • czerwony - pobudza, energetyzuje, wzbudza złość, irytacje i agresję
  • różowy - pobudza, wprawia w dobry nastrój, potrafi wprowadzić w poczucie zagubienia
  • żółty - wzmaga skupienie, energetyzuje, wzmaga optymizm, może irytować, przytłaczać
  • fioletowy - łagodzi stres i zmęczenie, może przygnębiać
  • pomarańczowy - podobnie jak żółty, energetyzuje, pobudza do działania, wzmaga apetyt, pobudza soki trawienne (!)
  • czarny - inspirujący, wprawiający w zadumę, może przygnębić

Mono czy duo?

Jak widać, każdy kolor ma swoje własne, wyjątkowe właściwości. Wszelkie negatywne skutki oddziaływania koloru są ściśle powiązane z wspomnieniami, emocjami, preferencjami i oczywiście, nadmiarem określonego koloru w pomieszczeniu.

Co za dużo, to niezdrowo! Jeśli całą łazienkę zaaranżujemy w rażącej czerwieni, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że naprawdę zacznie wzbudzać w nas niechęć i agresję.

Najważniejszy jest balans. Polecamy dobór kolorów w łazience w taki sposób, żeby wszystko razem stanowiło jedną, spójną całość. Jeśli chcemy całą łazienkę w jednym kolorze, zadbajmy o odpowiedni, stonowany odcień i skomponowanie dodatków w pochodnym tonie. Jeśli zależy nam na kolorowym akcencie - nic trudnego. Wystarczy wybrać neutralny kolor bazowy i wyznaczyć strefę w łazience, w której ma znajdować się kolorowy akcent. Polecamy podkreślenie strefy wodnej. Prysznic w płytkach w kolorze awokado, albo pastelowy róż nad wanną zawsze będą się dobrze prezentować. Albo! Jest jeszcze jedna, trudna do aranżacji opcja, ale jakże efektowna! Połączenie kilu kolorów w asyście neutralnej bazy. Może to być mozaika, może to być powtarzający się motyw pasów, mogą to być  kolorowe ramki z plakatami czy obrazami na ścianie.

Wszystko zależy od naszej wyobraźni i gustu, pamiętając o tym, że w aranżacji chaos może być co najwyżej, kontrolowany. Poniżej przygotowaliśmy garść inspirujących, modnych kolorów w łazienkach. Mamy nadzieję, że odważycie się postawić na kolor!