Zapisałeś się do subskrypcji Łazienki bez brodzika i nie tylko
Świetnie! Dokończ logowanie aby uzyskać dostęp do: Łazienki bez brodzika i nie tylko
Witamy spowrotem! Pomyślnie się zalogowałeś.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.
Postaw na kolor - kolorowe łazienki

Postaw na kolor - kolorowe łazienki

CED'OR ⭐️

W końcu coś dla...kolorowych ptaków, artystycznych dusz, miłośników barw wszelakich. Jeśli nie chcesz monochromatycznej, białej, skandynawskiej czy betonowej łazienki, szukasz prawdziwego wyzwania aranżacyjnego - postaw na kolor!

Psychologia koloru

Mogłoby się wydawać, że postrzeganie koloru to rzecz całkowicie subiektywna, uzależniona w pełni od gustu i preferencji. Jednakże, nie  jest to do końca prawda, bo największy wpływ mają na nas, a jakżeby inaczej, emocje. To one determinują nasze zachowanie, a na emocje wpływ ma naprawdę wiele czynników, takie jak przebywanie w określonym miejscu, w otoczeniu określonych kolorów. Na pewno znasz osobę, która wręcz nie znosi jakiegoś koloru. Być może  po protu źle jej się on kojarzy, być może przeżyła coś nieprzyjemnego w otoczeniu określonego koloru, co wpłynęło na jej późniejsze jego postrzeganie.

Tak, kolory wywołują określone emocje, właśnie dlatego psychologowie wzięli je pod lupę i zajęli się tak zwaną psychologią kolorów. Wyszczególnili, jakie kolory wywołują określone emocje.

Aranżując wnętrze, czy to łazienki czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia, warto dowiedzieć się, jak wpłyną one na nasze zachowanie i postrzeganie świata. Wszak, każdy w domu chce wypocząć! A zwłaszcza w łazience, która powinna być prawdziwą strefą spa.  

Przygotowaliśmy dla Was iście emocjonalną listę kolorów poniżej:

  • zielony - wycisza, uspokaja, imituje środowisko naturalne, wprowadza harmonię
  • niebieski - relaksuje, wprowadza w stan skupienia, ułatwia zasypianie, może jednak potęgować poczucie przygnębienia
  • biały - pobudza do działania, daje wrażenie sterylności, może potęgować uczucie osamotnienia
  • czerwony - pobudza, energetyzuje, wzbudza złość, irytacje i agresję
  • różowy - pobudza, wprawia w dobry nastrój, potrafi wprowadzić w poczucie zagubienia
  • żółty - wzmaga skupienie, energetyzuje, wzmaga optymizm, może irytować, przytłaczać
  • fioletowy - łagodzi stres i zmęczenie, może przygnębiać
  • pomarańczowy - podobnie jak żółty, energetyzuje, pobudza do działania, wzmaga apetyt, pobudza soki trawienne (!)
  • czarny - inspirujący, wprawiający w zadumę, może przygnębić

Mono czy duo?

Jak widać, każdy kolor ma swoje własne, wyjątkowe właściwości. Wszelkie negatywne skutki oddziaływania koloru są ściśle powiązane z wspomnieniami, emocjami, preferencjami i oczywiście, nadmiarem określonego koloru w pomieszczeniu.

Co za dużo, to niezdrowo! Jeśli całą łazienkę zaaranżujemy w rażącej czerwieni, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że naprawdę zacznie wzbudzać w nas niechęć i agresję.

Najważniejszy jest balans. Polecamy dobór kolorów w łazience w taki sposób, żeby wszystko razem stanowiło jedną, spójną całość. Jeśli chcemy całą łazienkę w jednym kolorze, zadbajmy o odpowiedni, stonowany odcień i skomponowanie dodatków w pochodnym tonie. Jeśli zależy nam na kolorowym akcencie - nic trudnego. Wystarczy wybrać neutralny kolor bazowy i wyznaczyć strefę w łazience, w której ma znajdować się kolorowy akcent. Polecamy podkreślenie strefy wodnej. Prysznic w płytkach w kolorze awokado, albo pastelowy róż nad wanną zawsze będą się dobrze prezentować. Albo! Jest jeszcze jedna, trudna do aranżacji opcja, ale jakże efektowna! Połączenie kilu kolorów w asyście neutralnej bazy. Może to być mozaika, może to być powtarzający się motyw pasów, mogą to być  kolorowe ramki z plakatami czy obrazami na ścianie.

Wszystko zależy od naszej wyobraźni i gustu, pamiętając o tym, że w aranżacji chaos może być co najwyżej, kontrolowany. Poniżej przygotowaliśmy garść inspirujących, modnych kolorów w łazienkach. Mamy nadzieję, że odważycie się postawić na kolor!