You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Ponadczasowy minimalizm - łazienka w stylu minimalistycznym

Ponadczasowy minimalizm - łazienka w stylu minimalistycznym

CED'OR ⭐️

Nurt minimalizmu powstał w latach 60 ubiegłego wieku. Założeniem minimalizmu jest ograniczenie środków plastycznych, operowanie  uproszczoną bryłą, podstawowymi kształtami i  zachowanie gładkich powierzchni. Mniej znaczy więcej. Minimalizm to odpowiedz na odpowiedz na współczesny pęd, nieład, przesyt, nadmiar. Dla niektórych takie pomieszczenia mogą wydawać się puste, ale  to właśnie możliwie najmniejsza ilość przedmiotów jest głównym założeniem minimalizmu, ma za zadanie pokazać, że potrzebujemy mniej niż nam się wydaje. Tutaj jakość jest ponad ilością, co jest szczególnie ważne w przypadku urządzania łazienki, gdyż ma ona nam służyć przez długie lata. Styl minimalistyczny jest ponadczasowy, w przyszłości można go łatwo modyfikować i odświeżać.

Biel ponad wszystko

W minimalistycznych łazienkach dominuje biel. Optycznie powiększa pomieszczenia, odbija światło, jest ponadczasowa, nigdy nie wychodzi w mody i  łatwo dopasować elementy wnętrza w taki sposób, żeby tworzyły spójną całość. Obok bieli, kolory które pojawiają się w minimalistycznych łazienkach to zazwyczaj neutralne beże i szarości, ale w ostatnich latach modne stały się kontrastowe, monochromatyczne dodatki i ciepłe, naturalne drewno. Minimalizm nie ma równać się sterylności. Łazienka to pomieszczenie w którym chcemy odpocząć po ciężkim dniu, ma być naszą oazą, dlatego też powinna być przytulna, klimatyczna i jednocześnie funkcjonalna. Wystarczy zastosować kilka prostych sztuczek przy aranżacji wnętrza, aby nadać mu ciepła i nastroju. Szkło  w jasnych pomieszczeniach dodatkowo odbija światło, co wzmocni efekt jasnego, przytulnego pomieszczenia, lustra optycznie powiększą łazienkę, a zastosowanie rozproszonego, ciepłego światła sprawi, że pomieszczenie klimatyczne i przytulne, idealne do wypoczynku. Oprócz  rozproszonego światła, ważnym jest żeby pamiętać o wybraniu płytek czy farby o ciepłym odcieniu bieli.

Znośna lekkość bytu

W minimalizmie liczy się subtelność i prostota, dlatego też aranżując łazienkę w tym stylu, trzeba zastosować kilka zasad, które nadadzą pomieszczeniu uczucia przestronności i delikatności. Lustra, szkło, armatura wolno stojąca, instalacje schowane pod tynkiem, podwieszana toaleta, odpływ wpuszczony w podłogę, proste baterie prysznicowe i umywalkowe, klasyczne formy geometryczne pomogą oddać ducha minimalizmu i zaprojektować pomieszczenie w stylu, który nie znosi zbędnych dodatków. Przy wyborze mebli do łazienki, warto zainwestować w system bezuchwytowy żeby jak najmniej zaburzać harmonię panującą w łazience.

Dodatki

Żadnych zbędnych dodatków - to zdanie najlepiej oddaje znaczenie minimalizmu, ale...w łazience musimy przechowywać rzeczy, które są do codziennego, częstego (i koniecznego) użytku, jak na przykład, mydło. Co zrobić, aby połączyć funkcjonalność i design, nie zaburzając harmonii w pomieszczeniu? Eksponować je w taki sposób, aby stanowiły ozdobę. Mydło można przelać do prostego, szklanego opakowania, dzięki czemu szklana butelka będzie dozownikiem mydła i stylową, estetyczną ozdobą. Taki sam zabieg można zastosować ze środkami czystości - przelać je do estetycznych, najlepiej szklanych butelek. Część roślin bardzo dobrze czuje się w łazienkach, w których jest ciepło i parno. Zielone kwiaty doniczkowe będą piękną, klimatyczną ozdobą w minimalistycznych łazienkach. Wykorzystanie ciepłego, naturalnego drewna w aranżacji pomieszczenia sprawi, że łazienka stanie się przytulniejsza. Drewno może grać główną rolę i być szafką pod umywalką, może też być funkcjonalnym dodatkiem, jak mała półka nad wanną. Wybór należy tylko  od nas i naszej wyobraźni.