You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Pochwała prostoty - łazienka w stylu skandynawskim

Pochwała prostoty - łazienka w stylu skandynawskim

CED'OR ⭐️

Styl skandynawski jest najczęściej wybieranym stylem aranżacji wnętrz od kilku lat. Skandynawskie pomieszczenie jest czyste, minimalistyczne, przestrzenne jednocześnie będąc ciepłe i przytulne. Królują w nim ciepłe, jasne barwy, jak nieśmiertelna biel ( ciepłe odcienie) beże, ciepłe jasne szarości. Jasne kolory odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie jest jasne, przestrzenne, świeże. Gra światła jest niezwykle istotna w stylu skandynawskim, tu przykłada się bardzo dużą wagę do rozmieszczenia światła. Polacy pokochali ten styl, jego idea doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach, jak i dużych domach, a zwłaszcza w łazienkach! Podpowiadamy, czym inspirować się, kiedy planujemy łazienkę w stylu skandynawskim.

Powrót do natury

W stylu skandynawskim nie ma żadnego "muszę" - eklektyczność jest  jak najbardziej dozwolona, o ile całość wygląda estetycznie, czysto i ciepło. Można pójść w czysty, wzorcowy styl skandynawski, można nadać mu jeszcze więcej przytulności i nowoczesnego sznytu. I tak najważniejszy jest komfort użytkowania łazienki. Jeśli chcemy możliwie najbardziej przybliżyć się do skandynawskiego stylu, warto zainwestować w naturalne surowce, takie jak kamień czy naturalne drewno, które są mocno wskazują na styl skandynawski w pomieszczeniu. Drewno zwykle  pojawia się na podłogach i ścianach, nadając przytulności i ciepła w pomieszczeniu, ale równie dobrze może przewijać się w dodatkach, tak samo jak kamień. W stylu skandynawskim równie istotne są tekstylia, najlepiej len i muślin. Jasna ceramika, drewno, kamień i naturalne tkaniny tworzą mieszankę doskonałą.

Proste formy

Wystrój wystrojem, ale w łazience najważniejsza i tak jest armatura. O ile w stylu szarości i beże są mile widzialne, w przypadku armatury liczy się śnieżna biel. Ranty wanien i umywalek powinny być w najprostszej możliwej formie,  z dbałością o komfort użytkowania, zwłaszcza w przypadku wanien i pryszniców. To właśnie ze Skandynawii pochodzi jeden z najważniejszych trendów ostatnich lat - prysznice bez brodzika, odgrodzone wielką, prostą szybą. Jeśli możemy pozwolić sobie na wannę, niczym Skandynawowie zainwestujmy w wolno stojącą, dużą, wygodną wannę. Im większa, tym lepsza. Styl skandynawski to nie tylko wygląd, a funkcjonalność i przede wszystkim, komfort.

Kamień, dżungla  czy dywany?

Jeśli wiemy już jaką wybrać armaturę i kafle, czas na wybór dodatków, które są kluczowym elementem wyposażenia wnętrz. Jak już wspominaliśmy, idealnie byłoby zainwestować w dodatki z kamienia bądź drewna, ale wspaniałym dodatkiem będą...rośliny! Istnieje grupa roślin, która w łazience będzie bardzo dobrze się rozwijać, warto wziąć pod uwagę umieszczenie roślin przy wykańczaniu łazienki. Dorosła, dorodna Monstera stanowi ozdobę samą w sobie, tak samo jak Filodendron. Jasne ściany będą stanowić idealne tło dla soczystej zieleni roślin. Nawet bardzo minimalistyczna i jasna skandynawska łazienka stanie się bardziej "domowa" dzięki umieszczeniu w niej roślin. Jeśli chcemy spotęgować efekt przytulności, polecamy zainwestować w dywan łazienkowy. Obecnie na rynku dostępny jest imponujący wybór dywanów z wielu tkanin, zarówno tych naturalnych, jak len, jak i tych syntetycznych, w każdym możliwym wzorze i kolorze. Wspominając o naturalnych surowcach służących jako ozdoby, nie można pominąć kamienia. Kamień jest jedną z najbardziej efektownych ozdób i jednocześnie jedną z...najtańszych. Wystarczy spacer nad morzem, żeby zebrać nawet połowę dekoracji do skandynawskiej łazienki.