Szczęśliwi Ci, którzy fach budowlany mają w rękach i nie muszą nikogo zatrudniać, żeby wykonać remont. Większość z nas jednak fachu w rękach nie ma, wówczas pozostaje nam zatrudnienie profesjonalnej grupy remontowej, albo jednego profesjonalnego fachowca. A wybór fachowca wcale nie jest łatwy. Nigdy tak naprawdę nie wiesz, na kogo trafisz. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, czym kierować się przy zatrudnianiu specjalistów w dziedzinie remontów.

Kryteria poszukiwań
Wybór fachowca może odcisnąć piętno na całym wykończeniu pomieszczenia. Jeśli wybierzemy profesjonalistę, przez lata będziemy zadowoleni z wyglądu naszej łazienki. Jeśli nieszczęśliwie trafimy na "fachowca", który niedokładnie wykończy pomieszczenie, niszcząc przy tym zakupione przez nas materiały, stracimy mnóstwo nerwów i jeszcze więcej pieniędzy - dlatego to tak ważne, żeby nie szukać fachowców na "ostatnią chwilę".
Poszukiwanie ekipy budowlanej najlepiej jest rozpocząć co najmniej pół roku przed rozpoczęciem remontu. Profesjonaliści są rozchwytywani jak ciepłe bułeczki, a za ciepłymi bułkami często spotyka się kolejki. Podobnie jest w przypadku dobrych fachowców - im lepsze mają opinie, tym więcej osób chce nawiązać z nimi współpracę. Jeśli znalazłeś ekipę budowlaną, na którą trzeba czekać, to znak, że najprawdopodobniej będziesz miał do czynienia ze specjalistami.
Niewiedza szkodzi
Jeśli wybraliśmy już fachowca, zanim dojdzie do podpisania umowy, warto zwrócić uwagę na doświadczenie specjalisty - nie od dziś wiadomo, że praktyka czyni mistrza. Analogicznie - im większe doświadczenie ma dany specjalista w swojej profesji, tym większe prawdopodobieństwo, że dokładnie i sprawnie wykona swoje zlecenie.
Oprócz doświadczenia, należy sprawdzić, czy osoba, którą chcemy zatrudnić posiada prawo do wykonywania zawodu - to podstawa podstaw. Jeśli fachowiec jest profesjonalistą, bez problemu udostępni nam oryginały dokumentów poświadczające prawo do wykonywania zawodu, a także pokaże certyfikaty i dyplomy wszelkich ukończonych przez niego kursów i szkoleń. Im ich więcej, tym lepiej. Jeśli z jakiegoś powodu wybrany przez nas specjalista nie będzie chciał pokazać nam certyfikatów, bądź będzie próbował się od tego "wykręcić" powinna zapalić nam się w głowie czerwona lampka.
Oczywiście, jest wiele przypadków, gdzie fachowiec jest tzw. samoukiem i remonty są jego pasją, którą od lat rozwija, jednak remonty to rzecz szalenie skomplikowana i wymaga wykwalifikowanej wiedzy w dziedzinach takich jak elektryka czy hydraulika. Zatrudniając osobę bez kwalifikacji, musimy liczyć się z tym, że wykończenie pomieszczenia może zostać wykonane z wieloma błędami technicznymi, które prędzej czy później wyjdą na jaw.

Opinie...oparte na doświadczeniu
Prawdziwy specjalista przy pierwszej rozmowie będzie w stanie oszacować koszt całego remontu. Odpowie rzeczowo na wszystkie pytania, dokładne wytłumaczy przebieg całego remontu i przewidzi ewentualne trudności, które może napotkać podczas wykonywania swojej pracy. Ponad to, oszacuje długość trwania remontu, będzie samodzielny, profesjonalny i terminowy. Do każdego remontu podejdzie indywidualnie.
Jeśli przy pierwszym spotkaniu fachowiec spełni wszystkie wymienione kryteria, najprawdopodobniej zatrudnicie profesjonalistę. Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia prac, zasięgnijcie opinii. Tak dla pewności.
Opinie w internecie bywają złudne - nietrudno o wystawienie opinii przez siebie samego czy przez rodzinę i znajomych. Fachowca najlepiej zatrudnić z polecenia - rodziny czy przyjaciół, wówczas mamy pewność, że opinia nie jest przekłamana. Z pewnością żaden nasz przyjaciel czy członek rodziny nie będzie chciał nas oszukać.