Znasz to uczucie, kiedy wychodzisz spod cieplutkiego, relaksującego prysznica i musisz stanąć na zimnych kafelkach? Brrr, na samą myśl robi się nieprzyjemnie. A teraz wyobraź sobie, że możesz przeprowadzać swoje codzienne, łazienkowe rytuały a od posadzki bije przyjemne ciepło. Tak, to możliwe! Wszystko za sprawą ogrzewania podłogowego, które staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem nie tylko w salonie, czy sypialni, ale właśnie również w łazience. Na temat tego typu instalacji krąży wiele informacji, z czego nie wszystkie są prawdą. W tym artykule obalamy mity i potwierdzamy fakty o ogrzewaniu podłogowym.

Na ogrzewanie podłogowe można położyć tylko kafle — MIT
Na ogrzewaniu podłogowym bez żadnego problemu można położyć kafelki. Nie jest to jedyne rozwiązanie, a jednak często powtarzanym mitem jest właśnie to, że można je zamontować tylko pod płytkami. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu instalacją, ale marzysz o panelach w łazience, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby tego nie robić. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe wodne. Z kolei najlepszym rodzajem paneli będą panele winylowe. Tak wykończona podłoga będzie trwała, posłuży wiele lat, jest komfortowa w użyciu, a na dodatek wygląda bardzo estetycznie.
Skutecznie pozbywa się wilgoci z pomieszczenia — FAKT
Nie można zaprzeczyć, że łazienka jest najwilgotniejszym pomieszczeniem w całym domu. Z tego powodu ryzyko pojawienia się grzybów czy pleśni jest tam największe. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu wilgotność w pomieszczeniu jest utrzymana na optymalnym poziomie. Ręczniki, ubrania, meble, podłoga, ściany i inne zakamarki — wszystko to schnie o wiele szybciej niż w przypadku zwykłych grzejników.
Ogrzewanie podłogowe można zamontować tylko w domu — MIT
Gdy mowa o ogrzewaniu podłogowym zdecydowanie wielu osobom przed oczami pojawia się widok nowoczesnego domu jednorodzinnego. Chociaż coraz więcej osób ma tego typu instalację w mieszkaniu w bloku lub kamienicy, nadal często powtarzanym mitem jest ten, że ogrzewanie podłogowe jest możliwe do zamontowania tylko w domu. Warto wiedzieć, że aby założyć taką instalację w bloku, konieczne jest dopełnienie formalności. Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace, musisz załatwić w spółdzielni mieszkaniowej pozwolenie. Co więcej, powinieneś najpierw dokładnie przeanalizować stan techniczny bloku lub kamienicy. Jeśli okna są nieszczelne, a ściany nieocieplone taka inwestycja będzie po prostu bez sensu.

Ogrzewanie podłogowe oszczędza miejsce — FAKT
Problem z zagospodarowaniem miejsca to częsty problem szczególnie w małych domach jednorodzinnych i mieszkaniach w bloku. Przy planowaniu wykończenia i wyposażenia wnętrza, często odbywa się walka o każdy centymetr. Kaloryfer w małej łazience zdecydowanie nie ułatwia sprawy, ale przecież nie możesz z niego zrezygnować. I właśnie wtedy z pomocą przychodzi ogrzewanie podłogowe. Miejsce, w którym wisiał kaloryfer, możesz przeznaczyć np. na szafkę lub kabinę prysznicową, a tym samym maksymalnie wykorzystać potencjał łazienki. Co więcej, pomieszczenie wygląda o wiele bardziej estetycznie.
Ogrzewanie podłogowe jest drogie i trudne w eksploatacji — MIT
To może nie do końca mit, ponieważ faktycznie ogrzewanie podłogowe jest droższym rozwiązaniem niż grzejniki. Jednak na dłuższą metę pozwala ono zaoszczędzić o wiele więcej na ogrzewaniu. “Podłogówka” równomiernie rozprowadza ciepło po całym pomieszczeniu od dołu. Dzięki temu temperatura w łazience może być niższa, ale nadal będzie nam wystarczająco komfortowo. Co za tym idzie, zużywamy mniej ciepła. Mało tego, ogrzewanie podłogowe jest mało wymagającą instalacją. Wystarczy od czasu do czasu poddać ją konserwacji, aby uniknąć usterek.
Ogrzewanie podłogowe jest zdrowsze — FAKT
Grzejniki mają to do siebie, że lubią się z kurzem. A z kolei z nim nie lubią się alergicy… i właściwie wszyscy. Jeśli wybierzesz ogrzewanie podłogowe nie tylko nie będziesz miał w łazience “zbieracza kurzu”, ale również unikniesz unoszenia się pyłków i roztoczy w powietrzu. Na zdrowie domowników wpływa też fakt, że taka instalacja zapewnia optymalny rozkład temperatury, która najwyższa jest w okolicy stóp, a nie głowy. To właśnie w nogi powinno być nam najcieplej. Dzięki temu jest nam nie tylko przyjemniej, ale również czujemy się lepiej.

Zapewne ciekawi Cię czy ogrzewanie podłogowe można połączyć z odpływem liniowym lub ściennym… oczywiście, że tak! Jest to świetne rozwiązanie, bo podczas kąpieli cały czas stoisz na przyjemnie ciepłej posadzce.
Mamy nadzieję, że artykuł ten pomoże Ci w podjęciu decyzji na temat ogrzewania podłogowego w łazience. Jeśli chcesz wiedzieć na jego temat jeszcze więcej, przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł.