You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Less waste - czyli jak urządzić ekologiczną łazienkę i zminimalizować użycie wody?

Less waste - czyli jak urządzić ekologiczną łazienkę i zminimalizować użycie wody?

CED'OR ⭐️

W Polsce aż 3 miejscowości znajdują w niechlubnym rankingu miast o najwyższym stężeniu smogu. Jego obecność stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia, z roku na rok coraz więcej ludzi odczuwa skutki wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Smog przyczynia się do wielu chorób układu oddechowego. Zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie wód, kwaśne deszcze, susza, szkodliwa działalność człowieka to tylko kilka problemów współczesnego świata. Na szczęście,  z roku na rok w społeczeństwie rośnie świadomość na temat ekologii, wiele krajów na świecie wprowadziło ustawy ograniczające działania szkodliwe dla środowiska. W obecnych czasach kryzysu klimatycznego musimy planować nasze życie tak, aby jak najmniej negatywnie wpływać na środowisko, a większość naszych codziennych wyborów wiąże się z jego wykorzystaniem. Każdy wybór ma znaczenie, zwłaszcza te dotyczące naszego domostwa. Jednym z najbardziej używanych pomieszczeń w domu jest łazienka. Korzystają z niej wszyscy domownicy. W łazience znajdują się sprzęty pobierające bardzo duże ilości prądu i wody. Jak zminimalizować zużycie tak cennych zasobów jak woda i prąd? Jakich użyć materiałów projektując łazienkę, żeby służyły nam lata i nie szkodziły środowisku? Zaprojektuj ekologiczną łazienkę!

Po pierwsze - oszczędzaj wodę.

W łazience wykorzystuje się najwięcej wody  ze wszystkich pomieszczeń w domu. Kąpiele, mycie rąk, mycie zębów, pranie zużywają mnóstwo wody. Żeby zminimalizować pobór wody w łazience powinno zamienić się wannę na prysznic, co może być bardzo trudne dla miłośników długich kąpieli w wannie, ale zapewniamy że jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie. Jeszcze lepszym pomysłem jest zainstalowanie perlatora, czyli  nakładki w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica. Perlator ma za zadanie  zwiększyć optycznie strumień wody poprzez jej napowietrzenie. Wedle producentów perlatorów, oszczędzają one od 15% do 60% wody. Oprócz prysznica, warto zainwestować w spłuczki podtynkowe 2/4, które pozwalają zmniejszyć zużycie wody przy spłukiwaniu. Miski ustępowe pozbawione kołnierza wewnętrznego łatwo utrzymać w czystości, dzięki czemu nie zużywamy dużej ilości wody do mycia umywalki. Ekologia i niska cena eksploatacji  idą w parze z wysoką jakością sprzętu. Odpowiednio dobrana armatura pozytywnie wpłynie na niższe rachunki za wodę.

Po drugie - postaw na A+++.

Sprzęt elektroniczny o najwyższej klasie energetycznej to inwestycja na lata. Klasa energetyczna A+++ pozwala zaoszczędzić zużycie prądu i tym samym i wpływa na obniżenie się cen rachunków za prąd. Można zaoszczędzić dużo energii, wybierając oświetlenie LED, które znacznie zmniejsza zużycie prądu i sprawia, że łazienka staje się klimatycznym pomieszczeniem, zwłaszcza kiedy znajduje się ono w strefie kąpielowej.

Po trzecie - ekologiczne materiały wykończeniowe.

Eko jest modne!  Coraz częściej  do wykończenia łazienek wykorzystuje się drewno, beton, kamień i szkło - materiały występujące w naturze królują w aranżacji wnętrz w ostatnich latach.  Mozaiki, zwłaszcza kolorowe, niesymetryczne, wykonane z różnych są niezwykle popularne w ostatnim czasie. Możesz mieć mozaikę w swojej łazience za niewielkie pieniądze, w dodatku pozyskane w bardzo ekologiczny sposób - z recyklingu. Wiele firm ma w swojej ofercie uszkodzone płytki o znacznie obniżonej cenie, na portalach z darmowymi ogłoszeniami często wystawia się pozostałe "resztki" po remontach za niewielkie pieniądze, zdarzają się też darmowe okazje. Z różnorodnych materiałów można wykonać naprawdę efektowną mozaikę, która stanie się niepowtarzalnym elementem wystroju łazienki.

Po czwarte - ekologiczne środki czystości.

Sprzątanie w łazience bywa uciążliwe. Czyszczenie armatury i kafelek do lśniącej czystości jest wymagające, czasochłonne i bardzo często, niezdrowe, ze względu na wdychanie chemii zawartej w produktach do czyszczenia łazienek. Na szczęście, coraz częściej sięgamy po ekologiczne rozwiązania, dzięki czemu sprzątanie łazienki może stać się łatwe, tanie, ekologiczne i pachnące! W sklepach znajduje się szereg produktów do sprzątania pozbawionych szkodliwych substancji i uciążliwych, sztucznych zapachów. Ekologiczne środki czystości można wykonać samemu, ze składników jakie  znajdują się w Twoim domu. Wystarczy soda oczyszczona,  ocet, kwasek cytrynowy i ulubiony olejek eteryczny. Z tych składników możesz wykonać pastę czyszczącą najcięższe zabrudzenia, naturalny płyn do czyszczenia powierzchni, a nawet płyn do mycia szyb. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom zaoszczędzisz zdrowie, czas, pieniądze i zredukujesz ilość odpadów.