You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Łazienki w stylu retro

Łazienki w stylu retro

CED'OR ⭐️

Eleganckie, wysublimowane, nieco ekscentryczne. Łazienki w stylu retro. Można się w nich poczuć niczym członek rodziny królewskiej. Albo jak Scarlett O’Hara z “Przeminęło z wiatrem”. Urządzenie łazienki w stylu retro to prawdziwe wyzwanie. Dziś podpowiadamy, czym kierować się przy projektowaniu wymarzonej, królewskiej łazienki.

Czym jest styl "retro"?

Jesteś fanem “plich targów”? Uwielbiasz styl vintage? W Twoim mieszkaniu roi się od stylowych, staromodnych dodatków? Postaw na łazienkę w stylu retro! Łazienka w stylu retro to pomieszczenie nawiązujące aranżacją do czasów minionych. Może być urządzona w stylu barokowym, może przypominać łazienki z lat 50, 60 czy 70 - cała konwencja zależy od osobistych preferencji właściciela. Paradoksalnie, styl retro jest...ponadczasowy. Łazienka w stylu retro nie zna pojęcia czasu. Zadbana, nawet po 20 latach będzie prezentować się stylowo!

Retro unikat

Łazienki w stylu retro nie są popularnym rozwiązaniem w prywatnych mieszkaniach i domach. Najczęściej można je spotkać w stylizowanych hotelach czy agroturystykach. Ale w mieszkaniach? Oj, rzadko, bardzo rzadko. Nic w tym zresztą dziwnego. Projekt stylowej retro łazienki wymaga ogromu pracy, kreatywności i znajomości historii architektury wnętrz. Projektując “staromodną” łazienkę mamy dwa wyjścia - albo idziemy w prawdziwe retro i każdy jeden element łazienki przywodzi na myśl minione czasy, albo inspirujemy się stylem retro i wybieramy pojedyncze elementy w stylu retro (wanna, umywalka, bateria). To co, którą opcję wybierasz?

Od ogółu do szczegółu

Dla każdego z nas styl retro to coś innego. Dla jednych połączenie płytek czarnych i białych jest już wystarczająco staromodne. Dla drugich miedziana wanna w akompaniamencie starych, dębowych mebli dopiero zaczyna przypominać oldschoolowe pomieszczenie. Jakie kolory wybrać? Kafle czy farba? A może tapeta? Najbezpieczniejszym wyjściem jest postawienie na jasną kolorystykę. Wówczas mamy naprawdę szerokie pole do popisu, bo...z białym wszystko wygląda dobrze. Drewno, miedź, stal, plastik, słowem, wszystko. Jeśli jednak chcesz wyjść poza bezpieczne ramy, zrób to! To Tobie ma podobać się łazienka.

Armatura sercem łazienki


Jeśli chcesz urządzić prawdziwie staromodną łazienkę, szczególną uwagę zwróć na armaturę. Jeśli ma być retro, postaw na retro wannę. Najlepiej wolnostojącą, w kształcie bali. Do tego koniecznie bateria z “kurkami”. I słuchawka prysznicowa przypominająca telefon z XIX wieku! Ach, nie można zapomnieć o umywalce! Do stylu vintage idealnie wpasuje się umywalka nablatowa, np. w kształcie misy. Skoro omówiliśmy już, jakie elementy armatury powinny się pojawić, warto wspomnieć o materiałach z jakich powinny być wykonane. Postaw na  miedź, stal, metal i ceramikę. Jeśli chcesz cieszyć się ponadczasowym wyglądem przez lata, zwróć szczególną uwagę na to, żeby armatura wykonana była z najwyższej jakości materiałów. Im wyższa jakość wykonania, tym dłużej armatura będzie Ci służyć.

Cegła, drewno, miedz

W ostatnich latach bardzo modne stały się łazienki projektowane "na modłę" stylu retro, w których znajdują się wybrane elementy przywodzące na myśl staromodny styl. Zazwyczaj jest to  retro wanna albo umywalka w kształcie misy, podczas gdy reszta łazienki prezentuje się nieco bardziej współcześnie. Retro armatura doskonale prezentuje się w towarzystwie starej cegły, drewnianych bali czy miedzianych dodatków. Ten zabieg sprawia, że cała łazienka nagle nabiera staromodnego charakteru, mimo tego, że znajduje się w niej tylko jeden element w stylu retro! Pamiętajcie, aranżacja łazienki ma sprawić Wam przyjemność, dlatego kierujcie się przede wszystkim swoimi własnymi upodobaniami - nic na siłę!