Zapisałeś się do subskrypcji Łazienki bez brodzika i nie tylko
Świetnie! Dokończ logowanie aby uzyskać dostęp do: Łazienki bez brodzika i nie tylko
Witamy spowrotem! Pomyślnie się zalogowałeś.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.
Łazienka z ogrzewaniem podłogowym, czyli luksus w pełnej krasie

Łazienka z ogrzewaniem podłogowym, czyli luksus w pełnej krasie

CED'OR ⭐️

Stąpanie po zimnej posadzce zaraz po kąpieli jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem. Wówczas mamy ochotę jak najszybciej wydostać się z łazienki w cieplejsze miejsce, a powinno to być miejsce kojarzące się z prawdziwym relaksem. Na szczęście, jest na to sposób - ogrzewanie podłogowe. Same zalety, niemalże żadnych wad.

Zawsze idealna temperatura

Łazienka jest wyjątkowym pomieszczeniem w domu. Według przepisów budowlanych, temperatura w łazience powinna stale wynosić 24 stopnie Celsjusza. Klasyczne grzejniki nagrzewają się długo i szybko oddają ciepło, przez co nie są efektywną metodą ogrzewania pomieszczeń. Umieszczenie standardowego grzejnika w łazience zabierze kilka centymetrów metrażu, co może być kłopotliwe w małych łazienkach, a także wtedy, kiedy chcemy umieścić meble na wymiar (kaloryfery umieszczone na ścianach zabierają możliwość montażu mebli). Kaloryfery nie pozwalają na pełne zagospodarowanie pomieszczenia, posiadanie ich w łazience może zaburzyć aranżację wnętrza. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie ogrzewania podłogowego. Montaż tego rodzaju ogrzewania sprawi, że w naszej łazience zapanuje stała temperatura, co ograniczy możliwość rozwinięcia się w łazience grzybów i pleśni, pranie i ręczniki będą znacznie szybciej schły,a koszty montażu i eksploatacji są naprawdę niskie. Dodatkowo, ogrzewania podłogowego nie widać, więc nie zaburzy nam wyglądu łazienki ( wielki plus dla estetów). Istnieją trzy rekomendowane metody ogrzewania podłogowego,  dzielimy je na:

  • wodne
  • elektryczne
  • ścienne

Ogrzewanie wodne

W łazience o powierzchni do  20 m,  z grzejnikiem podłączonym w systemie rozdzielaczowym, możliwa jest instalacja dodatkowego ogrzewania, wodno -podłogowego na zasilane z istniejącego systemu centralnego ogrzewania. Rury ogrzewania wodnego wykonane są z polietylenu sieciowanego, polipropylenu, polibutylenu albo z tworzywa sztucznego bądź aluminium, ewentualnie z miedzi pokrytej tworzywem sztucznym. Możemy zainstalować je pod posadzką całej łazienki, bądź w wybranych przez siebie miejscach, jednak należy pamiętać o tym, żeby  nie układać elementów sieci grzewczej pod sprzętami mającymi swoje stałe, określone miejsce w łazience lub są przytwierdzone (np. pralka czy umywalka), oraz mieć na uwadze, że decydując się na parkiet, panele czy drewno na podłodze, należy zabezpieczyć się  w specjalistyczne produkty przeznaczone na wylewkę.

Ogrzewanie elektryczne

Niezależne od systemu ogrzewania wody, nagrzewa się niezwykle szybko, mamy pełną kontrolę nad panującą temperaturą w łazience. Ten rodzaj ocieplenia jest tańszy i łatwiejszy do wykonania niż ogrzewanie wodne, ale...prąd jest znacznie droższy w eksploatacji niż woda, przez co nasze rachunki mogą wzrosnąć. Ze względu na bezpieczeństwo koniecznym  jest zabezpieczenie układu wyłącznikiem różnicowoprądowym (elektryczne urządzenie zabezpieczające, które rozłącza obwód po wykryciu, że prąd elektryczny z niego wypływający nie jest równy prądowi wpływającemu). Ogrzewanie elektryczne składa się z kabli, mat grzejnych oraz folii grzewczych, które znajdując się bezpośrednio pod podłogą, ogrzewają ją. W ogrzewaniu podłogowym elektrycznym temperatura jest regulowana przy użyciu termostatów albo czujników temperatury, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad czasem grzania i możemy ustalić idealną dla nas temperaturę w danym momencie.  Ogrzewanie elektryczne jest bezawaryjne i można zamontować je w łazienkach, gdzie jest już gotowa podłoga.

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne działa tak samo jak  ogrzewanie elektryczne i wodne ( w ścianach również możemy mieć zainstalowane ogrzewanie elektryczne, wodne oraz powietrzne). Ten sposób ogrzewania jest polecany kiedy potrzebujemy "docieplić" pomieszczenie i wtedy, kiedy nie możemy (bądź nie chcemy) zainstalować standardowych kaloryferów. W ogrzewaniu ściennym istnieje możliwość zastosowania wyższej temperatury zasilenia niż w ogrzewaniu podłogowym. Mimo licznych zalet, ogrzewanie ścienne ma jedną, znaczącą wadę - jest zdecydowanie najdroższym sposobem ocieplania z wymienionych. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze ogrzewania, warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać najlepszą i najbardziej ekonomiczną metodę do swojego domu lub mieszkania.

Ekonomiczne i ekologiczne

Ogrzewanie ukryte pod posadzkami czy ścianami najbardziej docenią alergicy. Nie ma mowy o dodatkowym kurzu, roztoczach, czy grzybach, bo "ukryte" ogrzewanie nie powoduje ruchu ogrzanego powietrza. Powietrze ocieplane przez ogrzewanie elektryczne i wodne utrzymuje optymalny poziom nawilżenia, przez co nie ma właściwości wysuszających ( co docenimy zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym). Może warto rozważyć wymianę ogrzewania w całym mieszkaniu?