You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Łazienka z ogrzewaniem podłogowym, czyli luksus w pełnej krasie

Łazienka z ogrzewaniem podłogowym, czyli luksus w pełnej krasie

CED'OR ⭐️

Stąpanie po zimnej posadzce zaraz po kąpieli jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem. Wówczas mamy ochotę jak najszybciej wydostać się z łazienki w cieplejsze miejsce, a powinno to być miejsce kojarzące się z prawdziwym relaksem. Na szczęście, jest na to sposób - ogrzewanie podłogowe. Same zalety, niemalże żadnych wad.

Zawsze idealna temperatura

Łazienka jest wyjątkowym pomieszczeniem w domu. Według przepisów budowlanych, temperatura w łazience powinna stale wynosić 24 stopnie Celsjusza. Klasyczne grzejniki nagrzewają się długo i szybko oddają ciepło, przez co nie są efektywną metodą ogrzewania pomieszczeń. Umieszczenie standardowego grzejnika w łazience zabierze kilka centymetrów metrażu, co może być kłopotliwe w małych łazienkach, a także wtedy, kiedy chcemy umieścić meble na wymiar (kaloryfery umieszczone na ścianach zabierają możliwość montażu mebli). Kaloryfery nie pozwalają na pełne zagospodarowanie pomieszczenia, posiadanie ich w łazience może zaburzyć aranżację wnętrza. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie ogrzewania podłogowego. Montaż tego rodzaju ogrzewania sprawi, że w naszej łazience zapanuje stała temperatura, co ograniczy możliwość rozwinięcia się w łazience grzybów i pleśni, pranie i ręczniki będą znacznie szybciej schły,a koszty montażu i eksploatacji są naprawdę niskie. Dodatkowo, ogrzewania podłogowego nie widać, więc nie zaburzy nam wyglądu łazienki ( wielki plus dla estetów). Istnieją trzy rekomendowane metody ogrzewania podłogowego,  dzielimy je na:

  • wodne
  • elektryczne
  • ścienne

Ogrzewanie wodne

W łazience o powierzchni do  20 m,  z grzejnikiem podłączonym w systemie rozdzielaczowym, możliwa jest instalacja dodatkowego ogrzewania, wodno -podłogowego na zasilane z istniejącego systemu centralnego ogrzewania. Rury ogrzewania wodnego wykonane są z polietylenu sieciowanego, polipropylenu, polibutylenu albo z tworzywa sztucznego bądź aluminium, ewentualnie z miedzi pokrytej tworzywem sztucznym. Możemy zainstalować je pod posadzką całej łazienki, bądź w wybranych przez siebie miejscach, jednak należy pamiętać o tym, żeby  nie układać elementów sieci grzewczej pod sprzętami mającymi swoje stałe, określone miejsce w łazience lub są przytwierdzone (np. pralka czy umywalka), oraz mieć na uwadze, że decydując się na parkiet, panele czy drewno na podłodze, należy zabezpieczyć się  w specjalistyczne produkty przeznaczone na wylewkę.

Ogrzewanie elektryczne

Niezależne od systemu ogrzewania wody, nagrzewa się niezwykle szybko, mamy pełną kontrolę nad panującą temperaturą w łazience. Ten rodzaj ocieplenia jest tańszy i łatwiejszy do wykonania niż ogrzewanie wodne, ale...prąd jest znacznie droższy w eksploatacji niż woda, przez co nasze rachunki mogą wzrosnąć. Ze względu na bezpieczeństwo koniecznym  jest zabezpieczenie układu wyłącznikiem różnicowoprądowym (elektryczne urządzenie zabezpieczające, które rozłącza obwód po wykryciu, że prąd elektryczny z niego wypływający nie jest równy prądowi wpływającemu). Ogrzewanie elektryczne składa się z kabli, mat grzejnych oraz folii grzewczych, które znajdując się bezpośrednio pod podłogą, ogrzewają ją. W ogrzewaniu podłogowym elektrycznym temperatura jest regulowana przy użyciu termostatów albo czujników temperatury, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad czasem grzania i możemy ustalić idealną dla nas temperaturę w danym momencie.  Ogrzewanie elektryczne jest bezawaryjne i można zamontować je w łazienkach, gdzie jest już gotowa podłoga.

Ogrzewanie ścienne

Ogrzewanie ścienne działa tak samo jak  ogrzewanie elektryczne i wodne ( w ścianach również możemy mieć zainstalowane ogrzewanie elektryczne, wodne oraz powietrzne). Ten sposób ogrzewania jest polecany kiedy potrzebujemy "docieplić" pomieszczenie i wtedy, kiedy nie możemy (bądź nie chcemy) zainstalować standardowych kaloryferów. W ogrzewaniu ściennym istnieje możliwość zastosowania wyższej temperatury zasilenia niż w ogrzewaniu podłogowym. Mimo licznych zalet, ogrzewanie ścienne ma jedną, znaczącą wadę - jest zdecydowanie najdroższym sposobem ocieplania z wymienionych. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze ogrzewania, warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać najlepszą i najbardziej ekonomiczną metodę do swojego domu lub mieszkania.

Ekonomiczne i ekologiczne

Ogrzewanie ukryte pod posadzkami czy ścianami najbardziej docenią alergicy. Nie ma mowy o dodatkowym kurzu, roztoczach, czy grzybach, bo "ukryte" ogrzewanie nie powoduje ruchu ogrzanego powietrza. Powietrze ocieplane przez ogrzewanie elektryczne i wodne utrzymuje optymalny poziom nawilżenia, przez co nie ma właściwości wysuszających ( co docenimy zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym). Może warto rozważyć wymianę ogrzewania w całym mieszkaniu?