You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Kiedy należy wymienić instalację hydrauliczną  w łazience?

Kiedy należy wymienić instalację hydrauliczną w łazience?

CED'OR ⭐️

Mieszkania wybudowane w latach 60/70 mają niewątpliwie mają swój urok. Ulokowane są na osiedlach, na których to znajdują się liczne place zabaw, placówki edukacyjne i supermarkety, często w okolicy spotyka się duże i średnie centra handlowe.  Mieszkania są  rozkładowe, kuchnia ma swoje miejcie, łazienka i toaleta to dwa osobne pomieszczenia - prawie same zalety. No, może prócz cienkich ścian, przez które to słychać telewizor sąsiada i wadliwych, przestarzałych instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Dziś skupimy się na instalacji wodnych, bo z doświadczenia wiemy, że przestarzała instalacja może  narobić wielu kłopotów.

Pukanie do drzwi

W dzisiejszych czasach tempo życia jest tak szybkie, że wracając z pracy do domu, ostatnią rzeczą o jakiej się myśli, jest przegląd techniczny sprzętów domowych czy jakiejkolwiek instalacji. I taki tan rzeczy trwa latami, chyba że nagle nastąpi jakaś awaria, a woda w prysznicu czy kranie zacznie mieć coraz niższe ciśnienie. Wtedy zwykle w naszych głowach zapala się czerwona lampka, że coś z instalacją może być nie tak. W naprawdę ciężkich przypadkach, o awarii dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy słyszymy pukanie do drzwi, a za drzwiami stoi zdenerwowany sąsiad, który oznajmia nam, że zalaliśmy mu sufit. Nawet nie wiemy, jak to się stało, skoro w naszej łazience jest sucho. Zaistniała sytuacja nie jest przyjemna ani dla nas, ani dla naszego sąsiada. Jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania w starym budownictwie, powinniśmy regularnie sprawdzać stan instalacji hydrauliczno-kanalizacyjnej.

Skąd biorą się awarie?

Kilkadziesiąt lat temu, do zamontowania instalacji wodnej używało się materiałów takich jak stal i żeliwo. Były one stosunkowo tanie, odporne na wysokie temperatury, wytrzymałe i miały naprawdę  niewielką rozszerzalność cieplną. Niestety, miały (i mają) swoje wady  - były naprawdę ciężkie i podatne na korozję. Budownictwo za czasów PRL'u było szybkie, tanie i niezbyt dokładne, przez co dochodziło do błędów montażowych, również przy tworzeniu instalacji wodnych. Zle dobrane rury, plus nieustanna styczność z wodą o zmieniającej się jakości sprawiła, że instalacja wodna po latach zarastała rdzą i uległa korozji, a stąd już tylko krok od przecieków prowadzących w najgorszych wypadkach do zalania.

Kiedy sprawdzić instalację wodną?

Jeżeli mieszkamy w mieszkaniu w starym budownictwie i wiemy, że od lat w łazience nie przeprowadzono żadnego gruntownego remontu, a instalacja od początku istnienia budynku nie była wymieniana, warto profilaktycznie  zasięgnąć porady fachowca. Lepiej jest dowiedzieć się o możliwej awarii zawczasu, aniżeli w momencie, w którym będziemy musieli zrobić gruntowny remont, wywołany przez potężną awarię bądź zalanie. Kolejnym, równie ważnym powodem do sprawdzenia instalacji wodnej, jest gruntowny remont łazienki. Można wyłożyć w łazience najpiękniejsze i najdroższe płytki, jednak gdy dojdzie do awarii i tak trzeba będzie je...kuć. Prawidłowo działająca instalacja wodna to podstawa przy remontach łazienki. Jeśli z nieznanego nam powodu ciśnienie wody znacznie się obniżyło, należy jak najszybciej kontaktować się z hydraulikiem - być może jest to znak, że doszło do poważnej awarii. Obniżenia się ciśnienia wody nie należy bagatelizować - lepiej zapobiegać niż leczyć, jak mówi stare przysłowie.