You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Jak utrzymać porządek w łazience?

Jak utrzymać porządek w łazience?

CED'OR ⭐️

Mimo tego, że łazienka jest miejscem w którym dba się o higienę, wcale nie tak łatwo ową higienę w łazience zachować! W łazience jest wilgotno, ciężko o dobrą cyrkulację powietrza (szczęśliwi Ci, którzy mają okno w łazience) a jak wiadomo, dla grzybów i pleśni wilgotne środowisko to... doskonałe środowisko. Dodatkowo, zmęczeni po całym dniu pracy i domowych obowiązków, często korzystamy z łazienki nie dbając o zachowanie w niej porządku. Nieodłożone ręczniki, kosmetyki niestojące na swoim miejscu, niepoukładane ubrania i bum, nagle mamy bałagan! Jak więc zachować w łazience porządek i higienę na co dzień?

Zmień nawyki. Całej rodziny.

To pierwsza, a zarazem najtrudniejsza zasada zachowania porządku w całym domu. Nie od dziś istnieje podział na bałaganiarzy i pedantów.

Niektórzy po prostu przejdą po pomieszczeniu zostawiając za sobą istny armagedon, inni zaś żyją w domu, w którym wszystko poukładane jest od linijki, jak w wojsku, a meble zawsze, ale to zawsze lśnią czystością.

Nie trzeba być pedantem, żeby zachować porządek w łazience, jednak warto przejąć od miłośników jedną, ważną cechę, która sprawia, że zawsze mają porządek w domu - nawyk. Nawyk sprzątania po sobie, nawyk odkładania rzeczy na miejsce.  Według badań, powtarzalne czynności stają się nawykiem po regularnym wykonywaniu ich przez minimum 6 tygodni. Jeśli wieczne sprzątanie to norma w Twoim domu, zorganizuj domownikom mały challenge, który będzie trwał minimum 6 tygodni! Jeżeli chodzi o łazienkę, zasady są poste. Niech każdy domownik, jeszcze przed kąpielą, brudne ubrania włoży do kosza na pranie, te zdatne do ponownego użytku wystarczy złożyć w kostkę, aby móc odłożyć je do szafy. Kosmetyki po użyciu wystarczy odłożyć na miejsce, prysznic (albo wannę) i umywalkę po użyciu należy opłukać, a ręczniki rozwiesić równo na wieszakach lub balkonie. Każda  z tych czynności zajmuje łącznie może trzy minuty, a efekt jest natychmiastowy, i o ile każdy z domowników będzie się pilnował, trwały.

Miej miejsce do przechowywania. Wszystkiego.

To bardzo ważny aspekt przy zachowywaniu porządku w łazience. Aby móc odkładać rzeczy na miejsce, one po prostu muszą mieć...swoje miejsce. Każdy jeden kosmetyk, każde jedno mydło, każdy krem czy ręcznik musi mieć swoje miejsce, aby każdy wiedział gdzie co odkładać. Brzmi banalnie, prawda? Może i brzmi, w praktyce jednak bywa różnie. O planowaniu przechowywania w łazience pisaliśmy obszerniej w tym poście, przypominamy kilka najważniejszych punktów. Co konieczne musisz mieć w swojej łazience?

  • kosz na brudne pranie
  • szafkę/ półkę na kosmetyki i sprzęty elektroniczne
  • pojemniki mniejsze i większe, oddzielne na przedmioty takie jak: kosmetyki pielęgnacyjne, kosmetyki kolorowe, szczotki do włosów, cążki do paznokci,pilniki, środki higieniczne (chusteczki, waciki, wkładki) i chemię gospodarczą (proszki do prania, płyny do płukania, płyny do WC, środki do czyszczenia powierzchni)

Czyść na bieżąco

Nie oszukujmy się - im mniej sprzątania i czyszczenia, tym lepiej. Nikt jednak nie chce mieć w swojej łazience zacieków czy kamienia. Możemy tego uniknąć - prewencyjnie, ale regularnie czyszcząc swoją łazienkę. Małymi kroczkami. Na koniec każdego dnia wystarczy zalać toaletę płynem do WC, co zlikwiduje kamień i zacieki i przede wszystkim, zlikwiduje namnażające się bakterie - higiena przede wszystkim. Sytuacja ma się podobnie przy czyszczeniu umywalki i prysznica bądź wanny - wieczorem, po kąpieli wszystkich domowników, pryskamy powierzchnię ceramiki płynem do czyszczenia (jeśli boicie się o zniszczenie powierzchni ceramiki, polecamy ekologiczne środki czystości własnej roboty, pisaliśmy o nich w tym artykule) i spłukujemy rano.

Może się wydawać, że zachowanie porządku w łazience zajmuje dużo czasu i jest pracochłonne. Słowo wydaje się, jest tutaj kluczowe, bo każda z wymienionych czynności zajmuje kilka minut dziennie. Tyle wystarczy, by nie musieć spędzać godzin na szorowaniu całej łazienki.