You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

CED'OR ⭐️

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. W łazience rozpoczynamy i kończymy dzień. Aranżacja łazienki  musi być funkcjonalna i ładna jednocześnie. Obecnie jednym z największych trendów wnętrzarskich są pokoje kąpielowe, ale mogą sobie na nie pozwolić jedynie właściciele  domów albo bardzo dużych mieszkań. W większości bloków łazienka jest małym pomieszczeniem którego zaprojektowanie  jest niemałym wyzwaniem. Jak zaaranżować małą łazienkę która będzie funkcjonalna, ładna i będzie miała dużo miejsca do przechowywania?

Źródło : pinterest.com 
  1. Pomieszczenie z myślą o..

Zanim zaczniemy urządzać łazienkę, trzeba zadać sobie pytania:

  • Ile osób będzie korzystało z łazienki?
  • Czy z łazienki będą korzystały dzieci, osoby starsze albo niepełnosprawne?

Jeżeli urządzamy łazienkę dla rodziny, musimy uwzględnić dodatkowe miejsce na pranie, szafki umiejscowione poza zasięgiem dzieci, rozmieszczenie wyposażenia łazienki w taki sposób aby można było się w niej bezpiecznie poruszać. Jeśli z łazienki będą użytkować ludzie starsi trzeba rozważyć czy  będą w stanie korzystać z prysznica czy bezpieczniej zainwestować w wannę dostosowaną do potrzeb osób starszych.

2. Rozmieszenie

Dobre rozplanowanie powierzchni łazienki to już połowa sukcesu. W tym momencie aranżacji musimy kierować się funkcjonalnością i estetyką. Jeśli chcemy żeby nasza łazienka wyglądała przestrzennie i czysto, nie umieszczajmy na wprost drzwi toalety albo bidetu czy pralki. Taki układ w mieszkaniu sprawi że po wejściu poczujemy się przytłoczeni i pomieszczenie będzie wydawało się zagracone. Duże elementy wyposażenia łazienki warto jest umieszczać po bokach pomieszczenia, na przeciw drzwi najlepiej będzie prezentowała się umywalka z lustrem albo ozdobna wnęka.

3. Wolna przestrzeń

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania łazienki jest bardzo ważne, dlatego stworzono kilka zasad, którymi należy się kierować przy planowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów w łazience.

  • Po wyjściu z wanny potrzebujemy minimum 50 cm wolnego miejsca
  • 30 cm  wolnego miejsca powinno znajdować się między umywalką a ścianą
  • 20 cm wolnego miejsca między WC a ścianą
  • 20 cm wolnego miejsca między WC a umywalką
  • 40 cm wolnego miejsca  między umywalką a brodzikiem
  • 20 cm wolnego miejsca między umywalką a wanną

Jeśli  nie jesteśmy w stanie zapewnić tyle wolnego miejsca pomiędzy elementami wyposażenia łazienki, warto jest zainwestować w bardzo modny i praktyczny prysznic z odpływem liniowym albo punktowym, wpuszczanym w podłogę albo ścianę, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić bardzo dużo miejsca w łazience.

4.Optyczne powiększanie przestrzeni

Błyszczące powierzchnie odbijające światło  i lustra optycznie powiększą przestrzeń łazienki. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie lustra nad umywalką, dlatego warto zaplanować, żeby naprzeciw lustra nie znalazła się pólka z kosmetykami, wieszaki na ręczniki, nic co mogłoby wprowadzić dysharmonię do pomieszczenia. Podwieszane, podświetlane sufity dają optycznie powiększają przestrzeń, sprawiają że pomieszczenie staje się wyższe, nadają ekskluzywnego wyglądu łazience i są dodatkowym źródłem rozproszonego światła, które nadaje niepowtarzalnego charakteru w każdym wnętrzu.

Źródło: pinterest.com

5. Światło

Światło i jego właściwości są bardzo niedoceniane w polskich domach, a odpowiednie dobrane i rozmieszone źródło światła jest w stanie całkowicie odmienić charakter każdego pomieszczenia, zwłaszcza łazienki, która jest pomieszczeniem w którym chcemy się relaksować. W każdym miejscu w domu  powinniśmy mieć jedno centralne źródło światła punktowego, które dokładnie oświetli całe pomieszczenie i kilka źródeł światła rozproszonego o średniej mocy, które nadaje przytulnego klimatu we wnętrzu. Takie same zasady obowiązują przy planowaniu oświetlenia w łazience, ale dodatkowe, punktowe źródło światła powinno znaleźć się nad lustrem, ze względu na szereg wykonywanych czynności w łazience, takich jak makijaż czy strzyżenie zarostu, do którego potrzebujemy dokładnego oświetlenia.

6. Kolory

Duże, jasne kafle o jednolitym wzorze na podłodze i ścianach doskonale będą prezentować się w łazience, nadając wrażenia większej przestrzeni.  Jeśli chcemy mieć łazienkę w ciemnych kolorach, chcąc optycznie powiększyć pomieszczenie, powinniśmy wybrać kafle o drobnych wzorach - doskonale nadadzą się do tego bardzo modne mozaiki.