Zapisałeś się do subskrypcji Łazienki bez brodzika i nie tylko
Świetnie! Dokończ logowanie aby uzyskać dostęp do: Łazienki bez brodzika i nie tylko
Witamy spowrotem! Pomyślnie się zalogowałeś.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.
Jak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

CED'OR ⭐️

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. W łazience rozpoczynamy i kończymy dzień. Aranżacja łazienki  musi być funkcjonalna i ładna jednocześnie. Obecnie jednym z największych trendów wnętrzarskich są pokoje kąpielowe, ale mogą sobie na nie pozwolić jedynie właściciele  domów albo bardzo dużych mieszkań. W większości bloków łazienka jest małym pomieszczeniem którego zaprojektowanie  jest niemałym wyzwaniem. Jak zaaranżować małą łazienkę która będzie funkcjonalna, ładna i będzie miała dużo miejsca do przechowywania?

Źródło : pinterest.com 
  1. Pomieszczenie z myślą o..

Zanim zaczniemy urządzać łazienkę, trzeba zadać sobie pytania:

  • Ile osób będzie korzystało z łazienki?
  • Czy z łazienki będą korzystały dzieci, osoby starsze albo niepełnosprawne?

Jeżeli urządzamy łazienkę dla rodziny, musimy uwzględnić dodatkowe miejsce na pranie, szafki umiejscowione poza zasięgiem dzieci, rozmieszczenie wyposażenia łazienki w taki sposób aby można było się w niej bezpiecznie poruszać. Jeśli z łazienki będą użytkować ludzie starsi trzeba rozważyć czy  będą w stanie korzystać z prysznica czy bezpieczniej zainwestować w wannę dostosowaną do potrzeb osób starszych.

2. Rozmieszenie

Dobre rozplanowanie powierzchni łazienki to już połowa sukcesu. W tym momencie aranżacji musimy kierować się funkcjonalnością i estetyką. Jeśli chcemy żeby nasza łazienka wyglądała przestrzennie i czysto, nie umieszczajmy na wprost drzwi toalety albo bidetu czy pralki. Taki układ w mieszkaniu sprawi że po wejściu poczujemy się przytłoczeni i pomieszczenie będzie wydawało się zagracone. Duże elementy wyposażenia łazienki warto jest umieszczać po bokach pomieszczenia, na przeciw drzwi najlepiej będzie prezentowała się umywalka z lustrem albo ozdobna wnęka.

3. Wolna przestrzeń

Komfort i bezpieczeństwo użytkowania łazienki jest bardzo ważne, dlatego stworzono kilka zasad, którymi należy się kierować przy planowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów w łazience.

  • Po wyjściu z wanny potrzebujemy minimum 50 cm wolnego miejsca
  • 30 cm  wolnego miejsca powinno znajdować się między umywalką a ścianą
  • 20 cm wolnego miejsca między WC a ścianą
  • 20 cm wolnego miejsca między WC a umywalką
  • 40 cm wolnego miejsca  między umywalką a brodzikiem
  • 20 cm wolnego miejsca między umywalką a wanną

Jeśli  nie jesteśmy w stanie zapewnić tyle wolnego miejsca pomiędzy elementami wyposażenia łazienki, warto jest zainwestować w bardzo modny i praktyczny prysznic z odpływem liniowym albo punktowym, wpuszczanym w podłogę albo ścianę, dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić bardzo dużo miejsca w łazience.

4.Optyczne powiększanie przestrzeni

Błyszczące powierzchnie odbijające światło  i lustra optycznie powiększą przestrzeń łazienki. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie lustra nad umywalką, dlatego warto zaplanować, żeby naprzeciw lustra nie znalazła się pólka z kosmetykami, wieszaki na ręczniki, nic co mogłoby wprowadzić dysharmonię do pomieszczenia. Podwieszane, podświetlane sufity dają optycznie powiększają przestrzeń, sprawiają że pomieszczenie staje się wyższe, nadają ekskluzywnego wyglądu łazience i są dodatkowym źródłem rozproszonego światła, które nadaje niepowtarzalnego charakteru w każdym wnętrzu.

Źródło: pinterest.com

5. Światło

Światło i jego właściwości są bardzo niedoceniane w polskich domach, a odpowiednie dobrane i rozmieszone źródło światła jest w stanie całkowicie odmienić charakter każdego pomieszczenia, zwłaszcza łazienki, która jest pomieszczeniem w którym chcemy się relaksować. W każdym miejscu w domu  powinniśmy mieć jedno centralne źródło światła punktowego, które dokładnie oświetli całe pomieszczenie i kilka źródeł światła rozproszonego o średniej mocy, które nadaje przytulnego klimatu we wnętrzu. Takie same zasady obowiązują przy planowaniu oświetlenia w łazience, ale dodatkowe, punktowe źródło światła powinno znaleźć się nad lustrem, ze względu na szereg wykonywanych czynności w łazience, takich jak makijaż czy strzyżenie zarostu, do którego potrzebujemy dokładnego oświetlenia.

6. Kolory

Duże, jasne kafle o jednolitym wzorze na podłodze i ścianach doskonale będą prezentować się w łazience, nadając wrażenia większej przestrzeni.  Jeśli chcemy mieć łazienkę w ciemnych kolorach, chcąc optycznie powiększyć pomieszczenie, powinniśmy wybrać kafle o drobnych wzorach - doskonale nadadzą się do tego bardzo modne mozaiki.