You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Jak pozbyć się kamienia i zacieków z łazienki?

Jak pozbyć się kamienia i zacieków z łazienki?

CED'OR ⭐️

W kranach większości polskich domów płynie twarda woda - a im twardsza jest woda, tym więcej musimy zużyć proszku do prania czy płynu do płukania. Twarda woda jest zdrowa dla ludzi, natomiast dla sprzętów w domu... już niekoniecznie. Jeśli zastanawiacie się, jak to się dzieje, że w Waszej kabinie prysznicowej, na płytkach czy w czajniku nieustannie zbiera się kamień, prawdopodobnie i Wy macie twardą wodę. Na szczęście, znamy sposoby jak pozbyć się kamienia (i zacieków!) i to w bezpieczny dla zdrowia i środowiska sposób!

Jak tworzy się osad z kamienia?

Osad z kamienia to związek magnezu i wapnia występującego w wodzie - im cieplejsza woda jest zużywana, tym łatwiej o osadzenie się kamienia na sprzętach domowych. Kamień jest nieestetyczny, negatywie wpływa na wygląd łazienki i zakłóca funkcjonowanie sprzętów, najczęściej kranów, pryszniców, a także pralki. Zaburza przepływ wody w kranach, a kamień osadzony w pralce sprawia, że ubrania wydają się poszarzałe i "źle wyprane", co w konsekwencji może prowadzić nawet do  trwałego uszkodzenia pralki. Im więcej osadzi się kamienia, tym ciężej będzie go usunąć, dlatego warto działać szybko i profilaktycznie. Jak więc  pozbyć się...

...kamienia ze sprzętów domowych?

W sklepach i drogeriach sklepy uginają się pod produktami, których zadaniem jest walka z kamieniem i zaciekami. Większość z nich działa i dzięki nim można łatwo pozbyć się kamienia czy zacieków, ale...zawierają bardzo silne detergenty, które są drażniące dla płuc, skóry i środowiska. Wystarczy niedokładnie wypłukać wannę i możemy nabawić się poważnego podrażnienia, na które narażeni są zwłaszcza alergicy, dzieci i osoby starsze. Najbezpieczniejsze są stare, dobre, domowe sposoby. I przy okazji, najtańsze! To jakby mieć ciastko i zjeść ciastko.

Bądź ekologicznym bohaterem w swoim domu!

I zrób własny odkamieniacz! To znacznie łatwiejsze niż myślisz, a wszystkie składniki macie najprawdopodobniej w swojej szafce kuchennej czy lodówce. Potrzebujecie octu (albo kwasku cytrynowego, jeśli zapach octu jest dla Was zbyt intensywny i uciążliwy) oraz sody oczyszczonej. Jeśli chcecie żeby Wasze środki czystości wypełniały swoim zapachem łazienkę, warto pokusić się o kilka kropel olejku eterycznego. Dodatkowo przyda się gaza, albo kawałek bawełnianej ściereczki - może być to kawałek materiału ze starego ubrania, wszak trzeba działać ekologicznie. Przechodzimy do meritum, czyli czas na przepisy!

Bardzo silnie odkamieniająca pasta czyszcząca:

  • dwie łyżki sody oczyszczonej
  • łyżka kwasku cytrynowego
  • łyżka octu

Uwaga! Będzie buzowało i to bardzo! Dlatego taką pastę sporządzamy dosłownie chwilę przed nałożeniem jej na sprzęt okryty kamieniem. Im szybciej, tym lepiej. Osoby z wrażliwą skórą dłoni powinny włożyć rękawiczki.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, natychmiastowo pokrywamy pastą powierzchnię pokrytą kamieniem i zostawiamy na co najmniej 5 minut. W przypadku powierzchni bardzo pokrytych kamieniem i zaciekami, warto wydłużyć ten czas do pól godziny. Po upływie tego czasu, wycieramy powierzchnię bawełnianą ściereczką albo gąbką (nie używajmy tzw. zdzieraków, mogą porysować i zniszczyć strukturę armatury) po czym resztki pasty dokładnie spłukujemy wodą. Pasty można używać do słuchawek prysznicowych, kranów, a także na kafle!

Odkamieniacz do pralki

Potrzebny:

  • kwasek cytrynowy (minimum pól szklanki)

Kwasek cytrynowy wsypujemy do komory pralki (pustej!) przeznaczonej na proszek do prania, po włączamy najdłuższy program pralki o możliwie najwyższej temperaturze. Po wykonaniu odkamieniania, warto jest dać "odpocząć" pralce i nie wstawiać żadnego  prania przez kilka godzin.

Odkamieniacz do czajników

Potrzebny:

  • kwasek cytrynowy (minimum 1/4 szklanki)

Wsypujemy kwasek cytrynowy do czajnika, po czym zalewamy go do maksymalnego poziomu wodą i dajemy jej się zagotować. Wylewamy zagotowaną zawartość i płuczemy czajnik czystą wodą.

Profilaktyczny płyn na zacieki i kamień

Potrzebne produkty:

  • butelka z atomizerem
  • 5 łyżek octu lub kwasku cytrynowego
  • 3 łyżki sody oczyszczanej
  • woda (tyle, ile zmieści się w butelce)

Dokładnie mieszamy w butelce wszystkie składniki z wodą, po czym spryskujemy powierzchnie narażone na kamień minimum raz w tygodniu - preparat zostawiamy na 5 minut, po czym dokładnie go spłukujemy.

Wszystkie te sposoby zostały przez nas niejednokrotnie wypróbowane - za każdy razem czyszczą jak złoto!