Zapisałeś się do subskrypcji Łazienki bez brodzika i nie tylko
Świetnie! Dokończ logowanie aby uzyskać dostęp do: Łazienki bez brodzika i nie tylko
Witamy spowrotem! Pomyślnie się zalogowałeś.
Sukces! Twoje konto jest w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Sukces! Twoje informacje rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.
Jak pozbyć się kamienia i zacieków z łazienki?

Jak pozbyć się kamienia i zacieków z łazienki?

CED'OR ⭐️

W kranach większości polskich domów płynie twarda woda - a im twardsza jest woda, tym więcej musimy zużyć proszku do prania czy płynu do płukania. Twarda woda jest zdrowa dla ludzi, natomiast dla sprzętów w domu... już niekoniecznie. Jeśli zastanawiacie się, jak to się dzieje, że w Waszej kabinie prysznicowej, na płytkach czy w czajniku nieustannie zbiera się kamień, prawdopodobnie i Wy macie twardą wodę. Na szczęście, znamy sposoby jak pozbyć się kamienia (i zacieków!) i to w bezpieczny dla zdrowia i środowiska sposób!

Jak tworzy się osad z kamienia?

Osad z kamienia to związek magnezu i wapnia występującego w wodzie - im cieplejsza woda jest zużywana, tym łatwiej o osadzenie się kamienia na sprzętach domowych. Kamień jest nieestetyczny, negatywie wpływa na wygląd łazienki i zakłóca funkcjonowanie sprzętów, najczęściej kranów, pryszniców, a także pralki. Zaburza przepływ wody w kranach, a kamień osadzony w pralce sprawia, że ubrania wydają się poszarzałe i "źle wyprane", co w konsekwencji może prowadzić nawet do  trwałego uszkodzenia pralki. Im więcej osadzi się kamienia, tym ciężej będzie go usunąć, dlatego warto działać szybko i profilaktycznie. Jak więc  pozbyć się...

...kamienia ze sprzętów domowych?

W sklepach i drogeriach sklepy uginają się pod produktami, których zadaniem jest walka z kamieniem i zaciekami. Większość z nich działa i dzięki nim można łatwo pozbyć się kamienia czy zacieków, ale...zawierają bardzo silne detergenty, które są drażniące dla płuc, skóry i środowiska. Wystarczy niedokładnie wypłukać wannę i możemy nabawić się poważnego podrażnienia, na które narażeni są zwłaszcza alergicy, dzieci i osoby starsze. Najbezpieczniejsze są stare, dobre, domowe sposoby. I przy okazji, najtańsze! To jakby mieć ciastko i zjeść ciastko.

Bądź ekologicznym bohaterem w swoim domu!

I zrób własny odkamieniacz! To znacznie łatwiejsze niż myślisz, a wszystkie składniki macie najprawdopodobniej w swojej szafce kuchennej czy lodówce. Potrzebujecie octu (albo kwasku cytrynowego, jeśli zapach octu jest dla Was zbyt intensywny i uciążliwy) oraz sody oczyszczonej. Jeśli chcecie żeby Wasze środki czystości wypełniały swoim zapachem łazienkę, warto pokusić się o kilka kropel olejku eterycznego. Dodatkowo przyda się gaza, albo kawałek bawełnianej ściereczki - może być to kawałek materiału ze starego ubrania, wszak trzeba działać ekologicznie. Przechodzimy do meritum, czyli czas na przepisy!

Bardzo silnie odkamieniająca pasta czyszcząca:

  • dwie łyżki sody oczyszczonej
  • łyżka kwasku cytrynowego
  • łyżka octu

Uwaga! Będzie buzowało i to bardzo! Dlatego taką pastę sporządzamy dosłownie chwilę przed nałożeniem jej na sprzęt okryty kamieniem. Im szybciej, tym lepiej. Osoby z wrażliwą skórą dłoni powinny włożyć rękawiczki.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą, natychmiastowo pokrywamy pastą powierzchnię pokrytą kamieniem i zostawiamy na co najmniej 5 minut. W przypadku powierzchni bardzo pokrytych kamieniem i zaciekami, warto wydłużyć ten czas do pól godziny. Po upływie tego czasu, wycieramy powierzchnię bawełnianą ściereczką albo gąbką (nie używajmy tzw. zdzieraków, mogą porysować i zniszczyć strukturę armatury) po czym resztki pasty dokładnie spłukujemy wodą. Pasty można używać do słuchawek prysznicowych, kranów, a także na kafle!

Odkamieniacz do pralki

Potrzebny:

  • kwasek cytrynowy (minimum pól szklanki)

Kwasek cytrynowy wsypujemy do komory pralki (pustej!) przeznaczonej na proszek do prania, po włączamy najdłuższy program pralki o możliwie najwyższej temperaturze. Po wykonaniu odkamieniania, warto jest dać "odpocząć" pralce i nie wstawiać żadnego  prania przez kilka godzin.

Odkamieniacz do czajników

Potrzebny:

  • kwasek cytrynowy (minimum 1/4 szklanki)

Wsypujemy kwasek cytrynowy do czajnika, po czym zalewamy go do maksymalnego poziomu wodą i dajemy jej się zagotować. Wylewamy zagotowaną zawartość i płuczemy czajnik czystą wodą.

Profilaktyczny płyn na zacieki i kamień

Potrzebne produkty:

  • butelka z atomizerem
  • 5 łyżek octu lub kwasku cytrynowego
  • 3 łyżki sody oczyszczanej
  • woda (tyle, ile zmieści się w butelce)

Dokładnie mieszamy w butelce wszystkie składniki z wodą, po czym spryskujemy powierzchnie narażone na kamień minimum raz w tygodniu - preparat zostawiamy na 5 minut, po czym dokładnie go spłukujemy.

Wszystkie te sposoby zostały przez nas niejednokrotnie wypróbowane - za każdy razem czyszczą jak złoto!