You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Jak czyścić kabinę prysznicową, żeby się nie narobić?

Jak czyścić kabinę prysznicową, żeby się nie narobić?

CED'OR ⭐️

Kamień, osad i zacieki prezentują się mało estetycznie i niejednego estetę są w stanie wyprowadzić z równowagi. Częste i nieefektywne czyszczenie kabiny prysznicowej nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Jak więc czyścić kabinę i móc cieszyć się czystością znacznie dłużej? Czy da się uniknąć silnych detergentów? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze kilka innych znajdziecie poniżej.

Na wysoki połysk

Wszyscy marzymy o błyszczącej i pachnącej łazience, jednak nie jest to łatwe zadanie. Łazienka jest jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w domu, kilka razy dziennie jest używana przez jedną osobę, w przypadku rodzin, ktoś co chwilę korzysta z łazienki.  Utrzymanie porządku w łazience wymaga konsekwentnego odkładania rzeczy na swoje miejsce przez każdego  użytkownika, wycierania po sobie rozchlapanej wody i  czyszczenia po sobie każdego jednego zabrudzenia. W przypadku czystej kabiny prysznicowej, najważniejszą zasadą jest dokładne wycieranie po sobie resztek wody po każdej kąpieli. Można to zrobić za pomocą specjalnej odciągaczki do wody albo bawełnianej ściereczki, na przykład z mikrofibry.

Chemiczne środki czystości - wady i zalety

W każdej drogerii jest mnóstwo detergentów przeznaczonych do czyszczenia powierzchni kabin prysznicowej o rożnym zastosowaniu - przeciw osadzaniu się kamienia, zapobiegającym tworzeniu się zacieków, a także nabłyszczające i zapobiegające parowaniu się szybek kabiny. Wybór jest nieskończony, a silne składniki aktywne zawarte w każdym z preparatów z pewnością dokładnie wyczyszczą powierzchnię kabiny.  Jest jedno duże "ale" - ze względu na wysoką zawartość chemicznych środków myjących, niedokładnie wypłukany ze ścianek kabiny może powodować silną reakcję alergiczną. Kiedy mamy w domu alergików albo małe dzieci - radzimy zachować szczególną ostrożność przy myciu detergentami.

Ekologiczne środki czystości - wady i zalety

Ekologiczne środki czystości można kupić już w drogerii, albo...zrobić je samemu! Ich wykonanie zajmuje kilka minut, potrzebujemy składników dostępnych w każdym domu  - octu i sody. Koszt wyprodukowania  środków czyszczących do łazienki jest kilkukrotnie mniejszy niż cena gotowego płynu do mycia z drogerii. Środki czystości wykonane samemu nie uczulają, wdychanie roztworów wykonanych samemu nie odbije się negatywnie na zdrowiu.

Na mocne zabrudzenia najlepszy będzie płyn wykonany z octu i wody, w proporcji 1:1. Wystarczy popsikać kabinę powstałym roztworem, zostawić go na powierzchni kabiny przez 15 minut, po czym przetrzeć szyby gąbką - osad i kamień powinny zejść bez żadnego problemu. Grzyb i pleśń z łatwością usunie papka z wody utlenionej i sody oczyszczanej, przy okazji wybielając powierzchnię.

Problem może stanowić zapach - wiele osób nie jest w stanie znieść tak silnego zapachu octu w łazience, pomimo tego, że dość szybko się utlenia. Jest to jeden z minusów tej metody czyszczenia kabiny prysznicowej. Drugą wadą jest czas - decydując się na użycie środków czystości własnej roboty musimy liczyć się z tym, że trzeba dać im kilkanaście minut na zadziałanie w zadowalający dla nas sposób.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Czyli czego unikać żeby móc cieszyć się estetycznym wyglądem kabiny przez lata. Najgorszy detergent jakiego możemy użyć to mleczko, zwłaszcza mleczko z granulkami. Tarcie gąbką połączone z mleczkiem, który jest silnym detergentem, może wniknąć zbyt  głęboko w strukturę szyby kabiny i nieodwracalnie ją uszkodzić.

Zapobiec może temu specjalny, magiczny środek, który wystarczy zastosować dwa razy w roku. Wciera się go w uprzednio dokładnie oczyszczone szyby kabiny prysznicowej, za pomocą bawełnianej ściereczki. Powłoka, którą pokrywamy kabinę zapobiega przywieraniu resztek mydła, powstawaniu osadu i osadzaniu się kamienia - jeden preparat, a tyle możliwości!