Łazienka to miejsce, o które powinniśmy szczególnie dbać pod względem higieny. Jest to pomieszczenie z dużą wilgotnością, przez co narażone jest na większe osadzanie się grzybów i pleśni, bakterii czy chorobotwórczych drobnoustrojów. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania swojej łazienki - dzięki temu możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii oraz miejsca, w których mogą one występować.

Oczywistym jest, że duża część bakterii znajduje się na misce WC oraz w jej okolicach - jednak przy odpowiednio częstym czyszczeniu można nad tym zapanować. Przy sprzątaniu warto również skupić się nad uchwytami baterii, zwłaszcza tej przy umywalce.
Świetnym rozwiązaniem może okazać się montaż bezdotykowych baterii, takie rozwiązanie można znaleźć w publicznych toaletach, ponieważ pozwala to ograniczyć kontakt groźnych bakterii z dłońmi.
Ogrzewanie i wentylacja
Aby zapobiec gromadzeniu się bakterii, powinniśmy również przyjrzeć się odpowiedniej temperaturze oraz wentylacji w łazience. Jeśli temperatura będzie zbyt niska, a wilgotność nieodprowadzona, w pomieszczeniu może pokazać się grzyb, którego oddziaływanie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Drewno a wilgoć
Drewno w łazience, na przykład w postaci mebli powinno być odpowiednio zabezpieczone specjalnymi preparatami do drewna, chroniącymi przed wodą. Co ciekawe, niektóre rodzaje drewna, takie jak sosna, jodła i modrzew hamują rozwój bakterii. Jak widać nie należy bać się drewna w łazience, co więcej - drewno przyjmuje wilgoć i oddaje ją z powrotem, co przekłada się na przyjemny klimat w pomieszczeniu.

Łatwa w czyszczeniu kabina prysznicowa
Kabina prysznicowa ze skomplikowanymi drzwiami pełnymi uszczelek może zniechęcać do częstego jej czyszczenia, dlatego jeśli mamy możliwość, warto zdecydować się na prostą kabinę typu walk-in. Oszczędzi nam to miejsca, w których może osadzać się kamień i brud. Świetnym pomysłem jest również zrezygnowanie ze szkła i zastąpienie go ścianką działową.
Płytki i fugi
Im więcej fugi - tym więcej miejsc do rozprzestrzeniania się bakterii. Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na płytki w dużym rozmiarze oraz wąską fugę. W tym miejscu świetnie sprawdzą się elastyczne fugi cementowe z dodatkiem substancji hydrofobowych, które wywołują tak zwany efekt perlenia, dzięki czemu woda nie wnika w ich strukturę.