You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Fugi jak nowe

Fugi jak nowe

CED'OR ⭐️

Ozdoba każdych płytek? Fuga. Niestety przez swoje położenie - niżej niż płytka, zbiera się w nich trudny do usunięcia brud, przez co z czasem nie wyglądają estetycznie. Jeśli chcesz aby Twoje fugi wyglądały jak nowe, podpowiemy Ci jak to zrobić!

Istnieje kilka sposobów na odnowienie fug, ich wymiana jest konieczna tylko, kiedy te nie trzymają się płytek lub są bardzo zniszczone. Przed przystąpieniem do odnawiania fug, dokładnie je wyczyść.

Chwyć za pędzel - malowanie fug

Najprostszym sposobem na odświeżenie fug jest ich pomalowanie, należy pamiętać o użyciu do tego celu specjalnych farb z takim przeznaczeniem. Farby te charakteryzują się wysoką przyczepnością, trwałością, dużym stopniem krycia i odpornością na ścieranie.

Źródło: Unsplash.com

Domowe sposoby na czyste fugi - sok z cytryny

Sok z cytryny sprawdzi się tylko przy jasnych fugach! Zmieszaj sok z cytryny z solą gruboziarnistą aż do powstania pasty, którą wetrzyj w fugę za pomocą ściereczki - mieszankę pozostaw na fugach na 10 minut, następnie spłukaj. Innym sposobem jest wlanie do miski szklanki gorącej wody, wrzucenie do niej przekrojonej cytryny, odczekaj chwilę aż ta się zaparzy. Taką mieszanką wyczyść fugi - pamiętaj, że przy czyszczeniu woda musi być gorąca.

Pasta i szczoteczka!

W walce o czyste fugi z pomocą przychodzi pasta do zębów i szczoteczka - idealnie sprawdzi się w przypadku żółtego nalotu. Wystarczy nałożyć pastę na spoiny i zostawić na około godzinę, po czym szczoteczką wyszorować fugi. Na koniec przetrzyj je szmatką maczaną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Zabieg ten sprawdzi się tylko w przypadku białych fug.

Niezastąpiona w każdej kuchni - soda oczyszczona

Soda oczyszczona + ocet = jednolita masa do czyszczenia fug. Nanieś ją na fugi za pomocą szczoteczki, po 15 minutach spłucz ją wodą. Sposób ten jest świetny jeśli chodzi o usuwanie bakterii i pleśni!

Źródło: Unsplash.com

Proszek do pieczenia? Czemu nie!

Środek ten świetnie poradzi sobie z tłuszczem i kamieniem. Nanieś proszek na wilgotne fugi i odczekaj 30 minut, po tym czasie zmyj go przy pomocy wilgotnej gąbki.

Chemiczne rozwiązania - płyn do WC

Jeśli domowe sposoby nie poradziły sobie z Twoimi fugami, użyj płynu do WC. Skoro radzi on sobie z grzybami i brudem, na pewno usunie zabrudzenia ze spoin między płytkami. Do miski wlej pół litra wody i tyle samo środka do czyszczenia, wyczyść fugi przy użyciu starej szczoteczki do mycia zębów. Pamiętaj jednak, żeby przed sprzątaniem ochronić dłonie rękawiczkami gumowymi!

Specjalne preparaty do czyszczenia fug

Zawsze oczywiście możemy sięgnąć po specjalne preparaty chemiczne przeznaczone do czyszczenia fug, preparaty te są łagodne dla powierzchni szkliwionych i glazurowanych. Środki te wystarczy nałożyć na fugę i odczekać 30 minut, po czym zetrzeć go suchą ścierką. Środki te oprócz usuwania grzybów i pleśni, chronią fugi przed ponownym zabrudzeniem.