You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Ekologiczny remont łazienki… Czy to możliwe?

Ekologiczny remont łazienki… Czy to możliwe?

CED'OR ⭐️

Pierwsze skojarzenia na myśl o remoncie? Kurz, bałagan, chaos i mnóstwo odpadów, które ciężko ogarnąć! W dobie dbania o środowisko i wzrostu świadomości na temat ekologicznego trybu życia, coraz więcej osób stara się przeprowadzić remont w zgodzie z naturą. O swoim sposobie na ekologiczny remont opowiedziała nam Marta Milewska, która prowadzi blog Pani Jesień i w swojej działalności stara się poruszać tematy związane z ekologią.

Bezbrodzika: Co było dla Pani najważniejsze w projektowaniu łazienki?


Pani Jesień: Najważniejsze było dla mnie projektowanie z jak największym wykorzystaniem istniejących rozwiązań, gotowych instalacji, bez zbędnych, czasochłonnych, drogich i często mało ekologicznych, przeróbek. Uważam, że każdą przestrzeń można wykorzystać.

Bezbrodzika: Co stanowiło dla Pani największe wyzwanie w projektowaniu i remoncie łazienki?


Pani Jesień: Pogodzenie wygody i komfortu użytkowania pomieszczenia z zachowaniem funkcji i estetyką. Nie jest sztuką zrobić piękne, katalogowe pomieszczenie, które jest kompletnie nieustawne lub niewygodne podczas normalnego życia. Wszystko to kwestia znalezienie jakiegoś złotego środka i określeniu własnych potrzeb poprzez wyobrażenie sobie codziennych czynności i dostosowanie do tego - trzeba sobie w życiu ułatwiać :)


Bezbrodzika: Dlaczego zdecydowała się Pani na wybór polskich producentów i jakich Pani wybrała do swojej łazienki?


Pani Jesień: Wybór polskich marek i producentów to styl życia w którym funkcjonuję od dawna i nie tyczy się tylko remontu, ale także ubrań, kosmetyków i właściwie wszystkiego, co się da, a zasada jest prosta - żyć lokalnie. Skoro mam pod nosem tyle fantastycznych, polskich producentów, to po co zwiększać ślad węglowy i napędzać wielkie, międzynarodowe korporacje? W mojej łazience są polski jest odpływ CED’OR, płytki Paradyż, baterie Armatury Krakowskiej, uchwyty Opa Interiors czy kamienna umywalka od lokalnego rzemieślnika.

Bezbrodzika: Skąd czerpała Pani inspiracje na temat ekologicznej łazienki?

Pani Jesień: Z własnego doświadczenia, wiem, co mi się sprawdziło, a co nie w poprzedniej i jakie nowe nawyki chciałabym wprowadzać, czyli wejść na kolejny etap. Moja wiedza opiera się też na doświadczeniu blogerskim, spotkaniach z ludźmi - piszę o tych sprawach, więc cały czas otaczają mnie takie tematy. Do tego mnóstwo informacji w internecie, ale które trzeba mocno zweryfikować u specjalistów i to tych ostatnich polecam najbardziej jako źródło wiedzy.

Bezbrodzika: Czy ekologiczny remont w ogóle jest możliwy? Jeśli tak to w jaki sposób?

Pani Jesień: Jest bardzo dużo informacji na ten temat i niuansów - zapraszam na mojego bloga www.panijesien.pl i wpisy z kategorii Eko Mieszkanie. Na każdym etapie naszego remontu możemy wprowadzić małe zmiany. Malowanie? Nie rozkładaj folii na podłogę, użyj kartonów. Naprawdę bardzo dobrze zastanów się nad każdym detalem, żeby nie wymieniać i kupować i wyrzucać tych samych elementów wiele razy. Skonsultuj się z lokalną firmą komunalną jak dobrze wyrzucić swoje odpady budowlane. Patrząc na ostatnie trendy w remontach myślę, że te bardziej eko stają się bardziej popularne w dobie upcyclingu i recyklingu.

Bezbrodzika: Co Pani zdaniem jest "must have" jeśli chcemy stworzyć eko łazienkę?

Pani Jesień: Na pewno porządny projekt, montowanie instalacji tam, gdzie one są, a nie przenoszenie ich, co wiąże się ze zużyciem dodatkowej liczby materiałów, a jeżeli porządny, mądry projekt, to naprawdę dobry projektant, który od razu wyczuje nasze intencje. Wspólnie spisane cele na pewno ułatwią stworzenie idealnej przestrzeni w duchu ekologii. Taki must have techniczny? Dobrej jakości odpływ - nie stracisz, ani kropli wody dodatkowo do jego pielęgnacji.

Remont łazienki w ekologicznym duchu nie należy do najłatwiejszych, ale jak widać jak najbardziej jest on możliwy! Planując ekologiczny remont, zastanów się w jaki sposób możesz wykorzystać obecne materiały i jak zastąpić zużycie plastiku materiałami, które łatwo ulegają recyklingowi.