You've successfully subscribed to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Great! Next, complete checkout for full access to Łazienki bez brodzika i nie tylko
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Success! Your billing info is updated.
Billing info update failed.
Eko, czyli jakie? Słówko o ekologicznych łazienkach

Eko, czyli jakie? Słówko o ekologicznych łazienkach

CED'OR ⭐️

Konsumpcjonizm zbiera swoje żniwa, a naukowcy biją na alarm - musimy zacząć dbać o środowisko, inaczej czeka nas katastrofa klimatyczna. Spacer zamiast auta, segregacja śmieci, oszczędność wody, ograniczenie używania plastiku -  coraz więcej osób poważniej podchodzi do ochrony ekosystemu, wybierając ekologiczne rozwiązania na co dzień. W dzisiejszych czasach ekologia to konieczność, również  przy projektowaniu wnętrz, a zwłaszcza tak intensywnie używanych pomieszczeń jak kuchnia i łazienka, nie wspominając o tym że... są modne i genialnie się prezentują. Czym kierować się przy projektowaniu ekologicznej łazienki? Zapraszamy do lektury!

Nie marnuj, daj drugie życie

Wybierając wyposażenie do łazienki, należy zwrócić uwagę, żeby wszystko było ekologiczne i łatwo biodegradowalne, nie oznacza to jednak że musimy pozbywać się wszystkiego z łazienki. Ekologia to też recykling, umiejętność zarządzania zasobami  w taki sposób, żeby nic się nie zmarnowało - w ten sposób możemy dać "drugie życie" szafce czy dywanowi łazienkowemu, które zawsze można odświeżyć, dopasowując je do nowej aranżacji łazienkowej.

Kolory Ziemi

Przy projektowaniu ekologicznego wnętrza musimy kierować się zasadą, że wszystko co będzie się w niej znajdowało, musi pochodzić z natury, przebywanie w niej ma dawać poczucie, że jesteśmy w naturalnym środowisku. Drewno, bambus, ratan, wiklina, trzcina, beton, szkło, kamień to materiały organiczne, które koniecznie powinny znaleźć się w ekologicznej łazience. Ekologiczna łazienka to taka, w której czujemy się naturalnie, jakbyśmy przebywali na zewnątrz, dlatego też kolorystyka w eko łazience powinna przypominać kolory Ziemi : biele, beże, szarości, zielenie, głębokie, wręcz brunatne brązy.

Miejska dżungla

Filodendrony, syngonia, cissusy i scindapsusy, monstery, dieffenbachia, afelandra, begonie, anturium, adenium, adenium, sitowie, widliczka, maranta, pokrzywiec - te rośliny idealnie odnajdą się w w wilgotnym środowisku jakie panuje w łazience. I będą najbardziej ekologiczną ozdobą, jaką możemy sobie wyobrazić. Na tle piaskowych, ciepłych kolorów, w towarzystwie drewna i naturalnych materiałów staną się przepiękną ozdobą. Naturalna gra kontrastów!  Fani roślin mogą stworzyć w swojej łazience prawdziwą miejską dżunglę, w której samo przebywanie będzie relaksujące.

Ekologiczne rozwiązania

Ekologiczna łazienka nie byłaby ekologiczna, gdyby nie...ekologiczne rozwiązania! Perlator to niewielki gwint który instaluje się na końcu wylewki kranu. Napowietrza optycznie wodę, przez co wydaje nam się, że używamy więcej wody, w rzeczywistości zużywając jej mniej. Producenci szacują że perlatory oszczędzają  od 15% do 60% wody. Baterie z wbudowanym termostatem  Warto zainwestować w spłuczki podtynkowe 2/4, które pozwalają znacznie zmniejszyć zużycie wody przy spłukiwaniu toalety. Oświetlenie LED, żarówki energooszczędne zużywają znacznie mniej energii niż standardowe oświetlenie, jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Energię na poziomie eksploatacji zaoszczędzi sprzęt oznaczony najwyższą klasą energetyczną A+++. Energooszczędność łączy się z jakością, bo sprzęty klasy A+++ są wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Naturalne środki czystości

Ekologiczna łazienka to też ekologiczne sprzątanie. Kupowanie gotowych produktów do czyszczenia powierzchni w łazience jest drogie, a opakowania w których znajdują się środki czystości to dodatkowy, zbędny plastik. Opublikowaliśmy cały artykuł na temat ekologicznych środków czystości do zrobienia w domu - wystarczy soda, kwasek cytrynowy, ocet i olejki eteryczne żeby uzyskać płyn do mycia szyb, odkamieniacz i mus czyszczący każde zabrudzenie. Ekologia to nie pojedyncze działania, a kompleksowe, przemyślane wybory. Przy urządzaniu łazienki to nie tylko aranżacja, a wybór ekologicznego sprzętu i środków czystości. Zachęcamy do podejmowania ekologicznych decyzji  na co dzień.